Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Experinte Interculturale Turcia

In jos 
AutorMesaj
Beatrice Irimescu




Mesaje : 2
Data de înscriere : 06/05/2010

Experinte Interculturale Turcia Empty
MesajSubiect: Experinte Interculturale Turcia   Experinte Interculturale Turcia Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 9:00 pm

In ceea ce priveste experientele interculturale, cel mai interesant mi s-a parut cand am fost in Turcia mai exact in Istanbul, am aflat ca in timpul ramazanului oamenii nu manaca si beau nimic toata ziua, se strang in piete sau terase si asteapta sa cante in moschee, a5a oara cred..nu sunt sigura..pentru a avea prima masa pe ziua respectiva..este valabil atat pt adulti cat si pentru copii, iar ca explicatie am primit un raspuns ...ca numai asa considera ei ca pot intelege saracii si lipsurile acestora,trecand prin acelasi tratament ca ei.
Eu, fara sa stiu aceste lucruri m-am dus m-am asezat la masa si am mancat in timp ce ceilalti nu mancau fara sa stiu ce se intampla.
un alt lucru impresionant in Turcia in bazar toata lumea ma intreba de Hagi in special fanii Galatasaray si tot atunci am descoprit ca daca "negociez" ca in Romania pot sa scot orice produs la jumatate de pret ...
Un alt lucru interesant a fost cand am cunoscut niste nemti, in Bucuresti de aceasta data, care erau vegetarieni si nu mancau nici macar oua ...
pentru ca ei considerau ca animalele au drepturi egale cu oamenii si erau foarte deranajati de faptul ca ele sunt tinute in cusca....


Beatrice Simona Irimescu
Grupa 1747
Seria B
..
Sus In jos
 
Experinte Interculturale Turcia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vizita in Turcia
» Vacanta in Turcia
» Prima excursie - Turcia
» Schimb de experienta - Turcia (Jecu Simona, Grupa 4, Seria B)
» Turcia, o cultura cu totul si cu totul speciala

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: