Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Vacanta in Turcia

In jos 
AutorMesaj
georgiana.spirea




Mesaje : 2
Data de înscriere : 06/05/2010

Vacanta in Turcia Empty
MesajSubiect: Vacanta in Turcia   Vacanta in Turcia Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 11:23 am

Spirea Georgiana-Cristina, an III, seria D, grupa 1756

In urma cu doi ani mi-am petrecut o saptamana in Turcia, in statiunea Kusadasi. Am motive sa spun ca aceasta vacanta in mare parte a fost una destul de reusita!
Kusadasi este un orasel curat situat pe malul marii. Statiunea este plina de hoteluri si vile, un peisaj aproape sufocant in bataia arzatoare a soarelui. Ceea ce mi s-a parut interesant a fost faptul ca aproape toate cladirile noi sunt amenajate pe zone, in acelasi stil , foarte multe vile avand pe acoperis sistem cu panouri solare. Peisajele Turciei nu sunt unele care sa iti ia ochii; in comparatie cu Romania, Turcia este mult mai jos din acest punct de vedere. Faptul ca turcii sunt in plina dezvoltare turistica, ofera servicii all-inclusive de calitate, personalul care relationeaza cu turistii este foarte amabil...toate aceste lucruri fac ca romanii de rand sa vada aici o destinatie ideala.
Unul dintre locurile minunate ale Turciei este Casa Ferioarei Maria de langa Efes (Meryemana Evi in turca). Acest loc este excelent intretinut de autoritatile de acolo. Ceea ce mi s-a parut impresionant a fost faptul ca Fecioara este comemorata ca o sfanta atat de crestini cat si pentru musulmani. Pentru mine a fost o mare mirare si in acelasi timp placere sa gasesc panourile cu explicatii din cadrul complexului redactate si in romana, pe langa limbile de circulatie internationala (in acele momente am simtit ca poporul meu este unul important).
Marea este splendida, cu toate ca inainte sa plecam am citit peste tot ca plaja este ingusta dar a fost loc pentru toti fara a ne inghesi. Bazarul din centru este minunat, negocierea cu turcii este amuzanta si poate fi chiar o provocare mai ales datorita faptului ca sunt foarte insistenti. Pe faleza am descoperit si un restaurant romanesc care se lauda cu ciorbita, mititei si sarmalute.
Cat despre turci...sunt un popor de oameni muncitori, sinceri si foarte primitori.
Pot sa spun ca daca as avea ocazia m-as mai intoarce in Turcia, dar cu dorinta de a vizita cat mai multe regiuni.
Sus In jos
 
Vacanta in Turcia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Seychelles - O VACANTA DE VIS!!!!
» File de vacanta...
» Vizita in Turcia
» Corfu – la mare, la munte si la tara intr-o singura vacanta
» Experinte Interculturale Turcia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: