Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Vizita in Turcia

In jos 
AutorMesaj
mony88aly




Mesaje : 2
Data de înscriere : 29/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Giurgiu

Vizita in Turcia Empty
MesajSubiect: Vizita in Turcia   Vizita in Turcia Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 11:45 pm

Ma numesc Cretu Monica Alina, grupa 1744 si o sa va povestesc despre experienta mea in Turcia. Turcia este o tara foarte frumoasa care este vizitata anual de milioane de turisti din toata lumea. Fiind foarte aproape de tara noastra, multi romani isi petrec concediul in aceasta tara. Ceea ce m-a facut sa ma hotarasc sa vizitez aceasta frumoasa tara au fost preturile mult mai mici fata de tara noastra.
Turcii sunt niste oameni comunicativi, foarte deschisi, primitori cu toata lumea. Ceea ce ii deosebeste de ceilalti straini este conceptia lor despre romani. Daca italienii sau grecii sunt putin rezervati cand aud ca esti roman si se gandesc imediat la ce e mai rau despre noi,turcii sunt bucurosi cand aud ca esti roman si majoritatea isi aduc aminte imediat de fotbalistul care le-a ramas la inima, Gheorghe Hagi.
Sejurul in Turcia a fost unul peste asteptari. Cazarea si mancarea nu se compara cu cele de la noi din tara. Locurile pe care le-am vizitat sunt foarte frumoase si am ramas cu amintiri placute. As putea aminti aici fabricile de piele si matasuri,foarte cunoscute in Turcia, parcurile de distractie. Istanbulul este un oras foarte frumos cu multe obiective turistice: biserica Sf. Sofia cu o arhitectura bizantina impresionanta ; Marele Bazar in care toti turistii isi fac cumparaturile si in care se stie foarte bine ca daca stii sa negociezi esti cel mai castigat ; Stramtoarea Bosfor de care a auzit toata lumea ; Moscheea Albastra, o alta capodopera arhitecturala.
Ceea ce m-a impresionat insa cel mai mult in aceasta excursie este agricultura turcilor. Turcii au un teren foarte prost, galben si foarte slab productiv ,au si multe zone de munte in care turcii , surprinzator, fac agricultura. Am fost in zone de munte in care turcii carau pamant cu masinile si il puneau unde aveau nevoie, amenajau solare sau si faceau productie de legume si fructe, productie care in mare parte era pentru export. Ca un paradox, as putea spune ca noi romanii, recunoscuti ca fiind foarte buni agricultori si avand un teren cum nu exista in Europa, am ajuns sa consumam legume si fructe din Turcia.
Sfatul meu este sa nu ocoliti aceasta tara frumoasa in calatoriile voastre pentru ca nu stiti ce pierdeti.
Sus In jos
 
Vizita in Turcia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un francez in vizita
» Vacanta in Turcia
» Experinte Interculturale Turcia
» Prima excursie - Turcia
» Schimb de experienta - Turcia (Jecu Simona, Grupa 4, Seria B)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: