Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Schimb de experienta - Turcia (Jecu Simona, Grupa 4, Seria B)

In jos 
AutorMesaj
JecuSimona




Mesaje : 1
Data de înscriere : 10/05/2010

Schimb de experienta - Turcia (Jecu Simona, Grupa 4, Seria B) Empty
MesajSubiect: Schimb de experienta - Turcia (Jecu Simona, Grupa 4, Seria B)   Schimb de experienta - Turcia (Jecu Simona, Grupa 4, Seria B) Icon_minitimeLun Mai 10, 2010 10:37 pm

Ma numesc Jecu Simona Andreea si in clasa a 12-a am participat la un proiect (schimb de experienta) cu o scoala din Turcia (Ankara). Scopul proiectului a fost sa invatam despre o cultura diferita (obiceiuri, mod de viata, invatamant etc).
Persoanale pe care le-am intalnit au fost foarte primitoare si sociabile. Am cunoscut in special copii de varsta noastra dar si mai mici, le-am cunoscut chiar si parintii care au fost foarte amabili cu noi si prietenosi, ne-au invitat chiar si la ei acasa.
In fiecare zi programul era diferit, scopul fiind aflarea de lucruri noi despre tara lor, despre cultura si traditii. De exemplu am vizitat muzeul lui Ataturc(pe care acestia il respecta si il iubesc forate mult, avand numai cuvinte de lauda despre el), am fost intr –un sat unde doamna diriginta s-a casatorit a2-a oara dupa traditiile lor, am dansat si ne am jucat jocuri traditionale si am mancat mancare doar ce era specific tarii lor. Am mers la scoala unde invata copii pe care I-am cunoscut si acolo am pregatit proiecte din care sa reiasa traditiile tarii noastre si a lor; am realizat o sceneta bazata pe istorie si am facut cunostiinta cu profesorii si directorul scolii.
Cel mai important si frumos loc pe care l-am vizitat a fost Moscheea Albastra (cea mai mare moschee din Ankara), din pacate acolo nu aveai voie sa faci poze, si trebuia sa te descalti si cel mai important, nu aveai voie sa treci prin fata oamenilor care se rugau.
Turcia diferita din multe puncte de vedere (cultura, traditii, obiceiuri, gastronomie) dar omanenii sunt la fel de prietenosi si de deschisi ca in Romania.
Sus In jos
 
Schimb de experienta - Turcia (Jecu Simona, Grupa 4, Seria B)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Schimb de experienta in Germania
» schimb intercultural
» Vizita in Turcia
» Vacanta in Turcia
» Experinte Interculturale Turcia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: