Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Corfu – la mare, la munte si la tara intr-o singura vacanta

In jos 
AutorMesaj
Tiberiu Samit




Mesaje : 4
Data de înscriere : 06/05/2010

Corfu – la mare, la munte si la tara intr-o singura vacanta Empty
MesajSubiect: Corfu – la mare, la munte si la tara intr-o singura vacanta   Corfu – la mare, la munte si la tara intr-o singura vacanta Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 4:11 pm

Ma numesc Samit Tiberiu, facultatea Marketing, anul 3, grupa 1755, seria D

In 2009, la inceputul lunii septembrie am fost o saptamana in Corfu impreuna cu niste prieteni. A fost a doua noastra vacanta in Grecia, dupa un sejur in Paralia Katerini cu doi ani inainte. Vreau sa va spun ca in Corfu este mult mai frumos datorita privelistilor incredibile si posibilitatilor de explorare. Am avut parte de o vacanta complexa si completa: muntele si marea se intalnesc la tara. Noi am stat in statiunea Ipsos, considerata a fi una dintre cele mai potrivite destinatii pentru tineret. Totusi, nu am intalnit agitatia din Paralia Katerini, probabil si datorita faptului ca era deja septembrie, iar sezonul se cam terminase. Cu toate acestea, comparand cu alte statiuni pe care le-am vazut, erau destul de multe baruri. Plaja din Ipsos si Pirgi era destul de ingusta si cu pietricele, dar apa era calda, foarte limpede si curata, iar dupa ce faceai cativa pasi in apa dadeai de nisip. Privelistea era superba, vedeai in departare muntii, iar la orizont vedeam coasta Greciei continentale. Nu am prea frecventat, insa, plaja din Ipsos, pentru ca am calatorit mult si am explorat alte locuri, iar baie faceam seara, inainte de cina, in piscina hotelului. Avantajul statiunii Ipsos este ca e bine amplasata, la vreo 15 km nord de capitala Corfu Town, in zona centrala a insulei, pe coasta de est, astfel ca puteam ajunge usor spre orice destinatie.
Pentru primele trei zile de la venire am inchiriat un scuter (ne-a costat vreo 60 de euro, cu tot cu combustibil), cu care am explorat aproape toata insula: am urcat pana in varful Muntelui Pantokrator (in jur de 900 m) si am facut turul insulei, vizitand aproape toate plajele si trecand prin livezi de maslini si sate traditionale. In est sunt plaje cu pietricele, in timp ce in vest si nord este nisip fin. Totusi, in vest, la Agios Giorgios si Agios Gordis, in ciuda nisipului fin de pe plaja, in apa erau bolovani de care riscai sa te lovesti la picioare, iar la Agios Gordis, desi golful vazut de sus era absolut superb, apa era mizerabila, cea mai murdara pe care am vazut-o in Corfu, ieseai plin de alge din ea; apa din vest nu se compara cu cea din est. O plaja frumoasa, intinsa si cu nisip fin am vazut la Agios Stefanos, parea cea mai buna plaja, dar nu stiu cum era in apa, pentru ca nu am intrat. In partea de sud-est nu am facut plaja, ne-am plimbat doar cu scuterul pe coasta, dar peisajele nu se compara cu cele din partea centrala si de nord.
Sus In jos
 
Corfu – la mare, la munte si la tara intr-o singura vacanta
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» File de vacanta...
» Vacanta in Turcia
» Seychelles - O VACANTA DE VIS!!!!
» Spania, Tara Bascilor
» al ego-ul cu care impartim aceeasi tara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: