Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Seychelles - O VACANTA DE VIS!!!!

In jos 
AutorMesaj
andreea mierlea




Mesaje : 3
Data de înscriere : 15/05/2010

Seychelles - O VACANTA DE  VIS!!!! Empty
MesajSubiect: Seychelles - O VACANTA DE VIS!!!!   Seychelles - O VACANTA DE  VIS!!!! Icon_minitimeSam Mai 15, 2010 4:06 pm

Insulele Seychelles sunt imprastiate in Oceanul Indian, ca si cum ar fi zugravite de penelul unui pictor. Fiecare dintre ele reprezinta o picatura de vopsea verde, punctata pe margini de nisip alb. Vanturile sufla bland printre cocotieri, iar amurgurile uimitoare prin coloritul lor violet combinat cu portocaliu decoreaza cerul.
Principalul grup de insule este de natura granitica, dar alte 60 de insule sunt insule de corali acoperite cu o vegetatie foarte densa. Ele includ Aldabra, cu cea mai mare laguna tropicala din lume. O suta de insule si insulite formeaza Seychelles.
Populatia numara aproape 70 000 de locuitori de origine Seychellois, franceza, engleza, indiana, chineza si africana. Printre acestia, cei mai multi vorbesc Creola, un dialect francez. Noua din zece locuitori traiesc in Mahe, cea mai mare insula, avand Victoria ca oras capitala. Cea mai mare parte a hotelurilor se afla pe aceasta insula, dar si asa aceasta este departe de a fi foarte aglomerata, deoarece linia coastei se poate mandri cu 68 de plaje si golfulete.
Muntii Morne formeaza un fundal al orasului, o insiruire de rauri, ferigi si muschi temperata de bolovani netezi. Pe insulele mai putin populate este o abundenta de pasari si plante rare, broaste testoase gigantice si pesti tropicali spectaculosi. Cea mai renumita specie de plante rare din Seychelles o reprezinta gigantul, legendarul afrodisiac palmier de nuca de cocos.
Am stat 15 zile in Mahe, hotel Le Meridiene Barbarons. Pe aceasta insula este si capitala, Victoria.
Am facut excursii in celelalte insule. Este ceva ce nu poate fi povestit, nu ti poti imagina frumusetea locurilor. Alta lume. Am inchiriat masina cu volan pe dreapta. Adventure!
Aici, pe insule, toti sunt calmi si fericiti, inclusiv, noi!
A fost destul de scump, dar a meritat Very Happy . Seara am mancat la restaurante inafara resortului, este ieftin si bun. Masa de dimineata tip bufet este ok, seara este f scump si prost - la restaurant si la restaurantul tip bufet este foarte buna mancarea dar si f scumpa - 50 euro/pers fara bautura si un pahar de vin 10 euro.
Snorkelingul e o nebunie, divingul la fel... cum am spus, este un vis, de abia astept sa ma reintorc!!

Mierlea Andreea Geanina,
Mrk, grupa 1750
Sus In jos
 
Seychelles - O VACANTA DE VIS!!!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» File de vacanta...
» Vacanta in Turcia
» Corfu – la mare, la munte si la tara intr-o singura vacanta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: