Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Spania, Tara Bascilor

In jos 
AutorMesaj
georgiana.spirea




Mesaje : 2
Data de înscriere : 06/05/2010

Spania, Tara Bascilor Empty
MesajSubiect: Spania, Tara Bascilor   Spania, Tara Bascilor Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 8:33 am

Spirea Georgiana-Cristina, an III, seria D, grupa 1756

In vara anului trecut am vizitat Spania, tara care m-a impresionat prin peisajele minunate, multitudinea de obiective turistice si oamenii extrem de amabili de acolo.
Calatoria mea a inceput pe Aeroportul Aurel Vlaicu, loc unde am crezut ca excursia mea esuase deja, dar odata ajunsa pe Aeroportul Barcelonei mi-am schimbat total parerea datorita oamenilor de acolo care s-au purtat ireposabil.
Aventura s-a intins pe parcursul a doua saptamani, timp in care am avut timp sa vizitez cateva locuri frumoase si minunatul oras Barcelona, unul aproape la fel de aglomerat ca si Bucurestiul in ceea ce priveste traficul dar cu obiective turistice atractive.
M-a impresionat foarte mult Biserica Sagrada Familia, cu o arhitectura impozanta, opera a lui Antonio Gaudi, determinata inca din 1882 unde ca sa ajung in turn a trebuit sa urc 350 de trepte. Un alt obiectiv minunat a fost Acvariul din Barcelona situat in Port Vell, unul foarte mare, construcţia lui fiind sub forma unui tunel transparent de sticlă în care îşi au locul mai multe vieţuitoare ale oceanului: rechini, pisici de mare, peşti, plante marine.
Vizita pe stadionul echipei FC Barcelona, Camp Nou credeam ca nu se mai termina. Stadionul este foarte mare avanad o inaltime de 44 de metrii si o capacitate a locurilor in jur de 100.000.
In tinutul deluros al Cataloniei, Muntele Montserrat impresioneza prin varfurile lui ca niste degete, un peisaj frumos si totodata curios. In Catalonia am vizitat multe satucuri prin munti, numele unuia dintre ele fiind IRAN. M-au impresionat foarte mult peisajele de acolo dar si oamenii care erau foarte uniti, vrand sa formeze doar ei un stat intependent, Catalonia, iar limba lor oficiala sa nu fie spaniola, ci catalana.
Binenteles ca fiind vara am fost si la Marea Mediterana. Plaja se intinde pe o portiune destul de mare, era curata si in plus bronzul de acolo nu se compara...
Spaniolii m-au impresionat prin amabilitatea lor; daca ii intrebai cum sa ajungi intr-un anume loc nu te lasau pana nu intelegeai cum ajungi acolo. Magazinele aveau oameni care stiau foarte bine cum sa isi trateze clientii...
Excursia a fost minunata...un singur lucru m-a dezamagit: intr-o tara atat de vizitata de straini, spaniolii nu stiu sa vorbeasca limbile de circulatie internationala; stiu doar spaniola, catalana si atat...
Sus In jos
 
Spania, Tara Bascilor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre Spania
» Excursia mea in Spania
» al ego-ul cu care impartim aceeasi tara
» Corfu – la mare, la munte si la tara intr-o singura vacanta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: