Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Schimb de experienta in Germania

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Simona




Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/04/2009

Schimb de experienta in Germania Empty
MesajSubiect: Schimb de experienta in Germania   Schimb de experienta in Germania Icon_minitimeLun Apr 27, 2009 12:41 am

In liceu am avut ocazia de a participa la un schimb de experienta organizat in liceu. Proiectul se numea SWEA (Sun Water Earth Air) si facea parte din ciclul proiectelor Comenius.

Pe durata proiectului (2 ani) - lucram la diverse materiale cu specific astronomic: studiul Soarelui, componenta Aerului dar si mitologic: soarele in mitologie, etc.
Aceste materiale erau trimise catre ceilalti participanti: din proiect faceau parte si Germania si Olanda.
Cu ocazia acestui proiect a avut loc si un schimb de experienta. Am plecat in orasul Braisach, Germania - undeva foarte aproape de granita cu Franta, unde am stat o saptamana, fiecare la cate un alt elev acasa. Pana la plecare, timp de 2-3 luni am discutat prin intermediul emailului cu elevul/ eleva la care urma sa stam fiecare pentru a ne cunoaste mai bine.
Repartizarea a fost facuta de catre profesori dar si in functie de preferintele noastre astfel incat sa avem lucruri in comun cu persoana si implicit familia la care urma sa stam timp de o saptamana.

A fost una dintre experientele ce m-a marcat cel mai mult.
Cred ca cel mai tare m-a uimit faptul ca, cu toate cei la care am stat erau cu un an mai mari decat noi, invatau lucruri mult mai usoare. Spre exemplu: teorema lui Pitagora se preda la ei deabea in clasa a 10-a.
Stistemul de invatamant este total diferit fata de al nostru: pe langa acele cursuri obligatorii, aveau cursurile optionale pe care si le alegeau in functie de preferinte si aptitudini.

De asemenea, la acea varsta in grupul nostru existau foarte multi fumatori iar la ei foarte putini (fumatorii sunt in continuare descurajati de pretul foarte scump la tigari). De asemenea nu li se videau tigari la magazin decat la prezentarea unui buletin de identiate.

Nici in cluburi sau baruri de noapte nu aveau acces decat de la majorat.
Erau foarte seriosi si foarte concentrati pe proiecte atunci cand aveau unul si de cele mai multe ori nu se implicau in prea multe lucuri odata pentru a fi siguri de succesul proiectelor actuale.

Am pastrat legatura mult timp dupa aceasta experienta. Au fost si ei in Romania, au fost uimiti de drumurile noastre Smile. Stiu ca, dupa ce au terminat liceul majoritatea nu au dat direct la facultate si au preferat sa lucreze pentru a testa ce domeniu li se potriveste. Prietena la care am stat eu a schimbat 3-4 joburi pe parcursul unui an.
Dupa parerea mea este unul dintre cele mai bune lucruri pe care le au. De multe ori se intampla sa ne gresim profesia, cariera doar pentru ca suntem convinsi de anumite caracteristici ale noastre care s-ar potrivi (eu pana de curand eram ferm convinsa ca as putea sa fac o cariera in publicitate - spre exemplu) iar acestea sa fie doar trecatoare si influentate de varsta.

Nu am mai vorbit de un an aproape cu niciunul dintre elevii pe care i-am cunoscut prin intermediul acestui schimb de experienta insa sunt foarte curioasa ce mai fac si cum s-au schimbat lucrurile pe la ei (avand in vedere contextul economic actual). Poate voi lua legatura zilele acestea si va voi tine la curent.
Sus In jos
Admin
Admin



Mesaje : 32
Data de înscriere : 07/02/2009

Schimb de experienta in Germania Empty
MesajSubiect: Re: Schimb de experienta in Germania   Schimb de experienta in Germania Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 8:54 pm

Ai putea sa vezi cum s-au mai schimbat lucrurile... Franta, dar si tarile din jur, au, de altfel, traditional, asa-numitul Grand Tour, un an pe care, dupa majorat (absolvirea liceului), tinerii si-l petrec calatorind prin lume, ca sa vada alte culturi, ca sa-si deschida mintea, si sa cugete la ce au de facut, stiind mai bine unde le e locul.
Sus In jos
https://mgmintercultural.forumgratuit.ro
 
Schimb de experienta in Germania
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Experienta Erasmus in Germania
» Schimb de experienta - Turcia (Jecu Simona, Grupa 4, Seria B)
» schimb intercultural
» Experienta japoneza
» O experienta inedita:D

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: