Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 schimb intercultural

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Alexandru Rada




Mesaje : 2
Data de înscriere : 14/04/2009

schimb intercultural Empty
MesajSubiect: schimb intercultural   schimb intercultural Icon_minitimeMar Apr 14, 2009 5:59 pm

Buna ziua, ma numesc Alexandru Rada si sunt student in seria C, grupa 1755 anul 3 Marketing. Doresc sa adaug prima experienta obtinuta intr-un schimb intercultural cu studenti din alte tari: bulgaria, italia, cehia, portugalia si polonia care au venit la noi in tara printr-o asociatie in care sunt membru.

In total 25 de persoane straine (cate 5 din fiecare tara) au avut ocazia de a veni in Romania timp de 7 zile intr-un schimb cu tema "Egalitatea tinerilor indiferent de tara". Pentru ca faceam parte dintre cei din tara gazda aveam obligatia de a sta cu ei si sa le prezentam tot ce ni se pare interesant despre tara noastra, despre cultura, despre sistemul de invatamant, despre obiceiuri, traditii dar si elemente politice. Limba oficiala vorbita in acest schimb era engleza dar in afara de italieni, portughezi, ceilalti nu era decat 1 sau maxim 2 vorbitori, asa ca noi le spuneam lor in engleza, iar ei la randul lor trebuiau sa le traduca colegilor in limba materna.

Au fost impresionati de tara noastra, desi au recunoscut ca au avut o strangere de inima cand au ales sa vina in Romania. Dupa cunostintele lor tara noastra era una foarte inapoiata. Au ramas uimiti cand au vazut ce hoteluri avem (au fost cazati la Rin Grand Hotel), mall-uri si hypermarketuri, precum si masinile care erau seara prin oras.

O intamplare mai haioasa a fost cand unul din cehi incerca sa ne intrebe daca avem "un magazin mare de tot, in care gasesti de toate, si sunt multe rafturi peste tot, iar la iesire exista multe case de marcat". Nu a vrut sa spuna hypermarket pentru ca i s-a parut lui ca noi nu am cunoaste cuvantul respectiv.

Au fost dusi si la Casa Poporului (a doua cladire din lume ca marime) unde se uitau pe pereti ca nu intelegeau mai nimic de la ghidul care vorbea numai engleza. Oricum ne-au povestit ca si la ei in tara sunt o gramada de probleme, si nu toate sunt atat de roz in vestul Europei cum ni se pare noua.

A fost o experienta unica, in care am avut ocazia sa cunosc elemente doar dintr-o tara straina, ci din 5, pe langa faptul ca am invatat si cateva cuvinte din fiecare limba. Ce am retinut din acest schimb este ca nu conteaza limba vorbita, conteaza mai mult mediul in care ai fost crescut si in care te-ai dezvoltat, atat cel familial cat si cel al tarii in care locuiesti.
Sus In jos
Admin
Admin



Mesaje : 32
Data de înscriere : 07/02/2009

schimb intercultural Empty
MesajSubiect: Re: schimb intercultural   schimb intercultural Icon_minitimeVin Apr 24, 2009 9:55 pm

Interesanta experienta. Ce crezi ca am avea de invatat, ca marketing de tara, daca vrei, din asemenea schimburi?
Sus In jos
https://mgmintercultural.forumgratuit.ro
 
schimb intercultural
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Schimb de experienta in Germania
» Schimb de experienta - Turcia (Jecu Simona, Grupa 4, Seria B)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: