Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Experienta japoneza

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Grigorescu Maria




Mesaje : 3
Data de înscriere : 13/05/2009

Experienta japoneza Empty
MesajSubiect: Experienta japoneza   Experienta japoneza Icon_minitimeMier Mai 13, 2009 7:02 pm

Buna seara!

Dupa cum sugereaza si titlul, anul trecut in intentia mea de a ma apuca de o a alta limba straina, am ales japoneza. Timp de 3 luni, de doua ori pe saptamana am fost la niste cursuri de japoneza. In ceea ce priveste scrierea exista 3 sisteme de scriere: hiragana, katakana si kanji(caracterele chinezesti). Exista 60 de mii de kanji, dar sunt de ajuns 2000 in viata cotidiana. Un lucru bun este ca se citeste precum se scrie.Nu pot sa spun ca am invatat foarte mult din limba lor, dar ni s-au relatat cateva dintre obiceiuri.
Spre exemplu intr-una dintre sedinte ni s-a prezentat o noua profesoara a centrului si ne-a dat carti de vizita. In cultura asiatica trebuie sa intinzi ambele maini cand ti se ofera cartea de vizita. Apoi ne-a servit cu un desert tipic japonez: niste mingiute gelatinoase din fasole dulce peste care adugai praf de soia(foarte dulci). Praful de soia era pus intr-un castron separat. In Japonia, mancarea este servita pe platouri sau farfurii si castronase separate, si nu pe un singur platou mare, asa cum se intampla in majoritatea cazurilor de pe glob. Cei care stau la masa servesc din fiecare fel, gustand din tot ce se afla pe masa.
Asa am aflat ca in general nu cosuma aceleasi dulciuri ca si noi, si aici ma refer la prajituri, ciocolata. Oricum, am aflat ca dulciurile specific japoneze sunt pe baza de fasole dulce, orez, soia. Atunci am inteles si eu de ce asiatici nu au probleme cu greutatea.

Grigorescu Maria, grupa 1749, seria B, anul 3
Sus In jos
Grigorescu Maria




Mesaje : 3
Data de înscriere : 13/05/2009

Experienta japoneza Empty
MesajSubiect: O alta experienta japoneza   Experienta japoneza Icon_minitimeSam Mai 23, 2009 4:33 pm

In perioada cand am facut cursurile de japoneza, a fost ziua uneia dintre profesoare. Am stat toti si ne-am gandit ce am putea sa'i luam cadou. Pana la urma am ajuns la comun acord sa ii luam un parfum. Una dintre cursante a venit cu ideea sa o intrebam pe o alta profesoara ce parfum am putea alege. Insa, am fost surprinsi toti cand ni s-a spus ca femeile japoneze nu obisnuiesc sa se dea cu parfum. Pentru japonezi mirosul puternic de parfum e considerat, lipsit de gust si rafinament, iar parfumurile occidentale prin agresivitatea lor nu au fost niciodata pe deplin acceptate de femeile japoneze. Totusi exista anumite esente din diferite plante aromate ce sunt frecvent folosite de femeile asiatice. Bineinteles ca acest cult al parfumului este foarte diferit de cel adoptat de noi.

Grigorescu Maria, grupa 1749, seria B
Sus In jos
mihaela_adam




Mesaje : 3
Data de înscriere : 06/04/2010

Experienta japoneza Empty
MesajSubiect: scurta mea "experienta" japoneza   Experienta japoneza Icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 11:47 am

Eu am interactionat pentru prima data cu limba si cultura japoneza in timpul liceului, cand o colega si prietena de-a mea a inceput sa ia lectii de japoneza. Era (si inca este!) foarte pasionata de acest domeniu, o vedeam mereu la scoala scriind pagini intregi de semne complicate (am aflat mai apoi de cele trei tipuri de alfabet), invatand cuvinte, ne povestea de obiceiuri ale culturii japoneze, era pasionata de origami, anime-uri (este o specie de desen animat, foarte indragite in Japonia de catre persoane d eorice varsta Deşi în Japonia termenul este folosit pentru a denumi orice film de animaţie, în Vest termenul se referă în general numai la animaţia japoneză. La originea acestui gen stau benzile desenate japoneze numite manga. Cu totii stim celebrele anime-uri Sailor Moon, Pokemon sau Naruto), carti de manga, colectiona tot felul de obiecte etc.
In timpul facultatii am avut o "scurta" interactiune cu limba japoneza, inscriindu-ma la un curs insa la un moment dat am abandonat studiul. Am ramas insa in continuare fana a domeniului.
In oct 2009, am participat la Nijikon 2009 -conventia fanilor anime din romania, care s-a tinut la Palatul Copiilor. Au fost 2 zile in care au fost proiectii de anime-uri, concursuri de "cel mai bine costumat personaj de anime", expozitii cu vanzare de manga, haine inspirate din anime-uri, dvd-uri, desene, picturi, accesorii etc. Am fost uimita sa vad ce amploare are fenomenul anime in Romania, sa vad ca exista o comunitate bine inchegata de fani, si pasiunea lor pentru partea aceasta a culturii japoneze.
Ne vedem la Nijikon 2010:)

Adam Mihaela
MRK grupa 1739
Sus In jos
Continut sponsorizat





Experienta japoneza Empty
MesajSubiect: Re: Experienta japoneza   Experienta japoneza Icon_minitime

Sus In jos
 
Experienta japoneza
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Disciplina japoneza
» O experienta inedita:D
» Experienta interculturala
» Experienta Erasmus in Germania
» Experienta culturala in Franta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: