Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Excursia mea in Spania

In jos 
AutorMesaj
ancutoiu_elena_alexandra




Mesaje : 3
Data de înscriere : 05/05/2010

Excursia mea in Spania Empty
MesajSubiect: Excursia mea in Spania   Excursia mea in Spania Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 4:48 pm

Ancutoiu Elena-Alexandra, Grupa 1 (1739), Marketing, Seria A

Am fost la Barcelona intr-o vara, acum 2 ani si desi eu am fost atunci doar cu familia mi s-a parut un oras foarte romantic, in care planuiesc sa ma intorc! Am fost invitati acasa la niste prieteni spanioli si mi s-a parut interesant ca m-am descurcat sa vorbesc in spaniola cu ei detsul de bine, desigur nu atat de repede ca ei, dar erau amabili si intelegatori si admirau faptul ca vorbeam spaniola fara sa fi studiat nimic. In engleza nu am avut nici o sansa, nici cu membrii mai tineri din familie, desi studiau la scoala limba asta, nici cu cei mai varstnici; in magazine nici atat, am fost uimita ca nici macar pe plaja care era plina de turisti, nu reuseai sa te intelegi in engleza decat foarte rar, in schimb mai erau cunoscatori si de franceza. Acasa la acea familie am mancat prima data fructe de mare si alge murate Smile care erau delicioase. La Barcelona am stat o saptamana, si de fiecare data cand mergeam spre plaja treceam pe Rambla si aceste plimbari durau destul de mult pentru ca vroiam sa le pun banuti si sa ma pozez cu toti artistii de pe margine. Era atat de frumos erau turisti din toate colturile lumii, erau chioscuri cu suveniruri, cu animalute, cu flori, lucruri pentru toate gusturile. Ne-am plimbat in Port Olimp, Port Vell, am fost la Aquarium, a fost o o senzatie extraordinara cand terecam printr-un fel de tunel prin apa si vedeam rechinii inotand pe langa noi sau deasupra noastra si fel de fel de specii de pesti. Barcelona are multe parcuri superbe si peste tot este urma arhitectului Gaudi, am vizitat, deci Parc Guell, Ciutadella si Montjuic, aici am vazut ceva extrordinar. Era o fantana foarte mare si in ritmul muzicii era un joc de lumini in fantana si de apa iesea in diverse moduri, a fost o seara splendida un adevarat spectacol, care m-a impresionat! Turistii veneau special sa admire aceasta minunatie timp de doua ore in care se auzeau exclamatii de tipul woooow continuu pentru ca de fiecare data apa si lumina creau o imagine noua,splendida. Este greu de explicat asa, oricum cine merge la Barcelona neaparat trebuie sa treaca pe acolo! Bineinteles ca am vizitat si Sagrada Familia, care are o arhitectura exceptionala, pacat ca nu este terminata, si ca este asa oarecum ascunsa printre blocuri, nu prea o poti admira de la distanta.
In Spania am mai fost la Costa Brava, sincer cand ma aflam acolo nu stiam daca visez sau este adevarat! Este o zona turistica extraordinar de frumoasa! Un peisaj superb, este muntele si imediat langa marea, limpede ,limpede si la mal si in larg si apa foarte sarata! Eu stiu si sa inot dar oricum apa te tinea singura la suprafata atat era de sarata, nu se compara cu Marea Neagra din acest punct de vedere. Am fost totusi uimita si la Barcelona si la Costa Brava ca oamenii stau in apa numai la margine! Eu intotdeauna eram mai in larg decat oricine din apa! Pe plaja in loc de nisip erau niste pietricele marunte, acestui fapt se datora si faptul ca apa era atat de limpede! A fost si un concert pe plaja, amuzant a fost ca nu prea auzeam limba spaniola, erau acolo turisti de peste tot, era foarte curat pe plaja nu existau gunoaie pe jos sau in apa.
O alta experienta deosebita a fost la Montserrat, "Muntele Sfant", tot in zona Cataloniei, este o manastrire dedicata Fecioarei Maria, se spune ca icoana de acolo este facatoare de minuni, credinciosii o ating si isi pun o dorinta. M-a uimit ca atat Iisus, cat si Fecioara sunt reprezentati cu chipul negru, apoi, am mai vazut ceva asemanator in Italia la Sanctuario d-Oropa. Muntele are stancile rotunjite si solul are o culoare rosiatica in Spania. Am urcat mai sus de manastire pana la o cruce de unde aveam o vizibilitate extraordinara asupra manastirii si a peisajului.
Spania este o tara foarte frumoasa, care merita vizitata!
Ancutoiu Elena-Alexandra, Grupa 1 (1739), Marketing, Seria A
Sus In jos
 
Excursia mea in Spania
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre Spania
» Spania, Tara Bascilor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: