Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Hoinarind prin Aix-en-Provence si Marseille printre seminarii economice, Franta

In jos 
AutorMesaj
anda alexandrescu




Mesaje : 4
Data de înscriere : 15/04/2010
Varsta : 36

Hoinarind prin Aix-en-Provence si Marseille printre seminarii economice, Franta Empty
MesajSubiect: Hoinarind prin Aix-en-Provence si Marseille printre seminarii economice, Franta   Hoinarind prin Aix-en-Provence si Marseille printre seminarii economice, Franta Icon_minitimeMier Mai 05, 2010 4:12 pm

Sunt una din persoanele norocoase care au vizitat Franta (si observ ca si pe forum sunt destule Smile ) si care s-au indragostit de stilul lor de viata si de frumusetea acestei tari. Perioada pe care am petrecut-o eu in Franta este indiscutabil aproape nesemnificativa in comparatie cu cea a celor ce au plecat cu bursa si care au petrecut luni bune acolo, insa suficienta pentru a-mi crea impresii puternice referitoare la aceasta tara si la locuitorii ei.
Am avut oportunitatea de a petrece aproape o saptamana intr-un orasel in apropiere de Marseille, Aix-en-Provence (orasul lui Paul Cezanne), reusind sa vizitez si Marseille si Arhipeleagul Frioul. Destul de putin dar suficient tinand cont de seminariile economice organizate de International Economic Studies la Universitatea Paul-Cezanne Aix Marseille la care trebuia sa fiu prezenta in cursul zilei. Seminariile erau organizate atat in limba engleza cat si franceza, pe teme diferite, sustinute de profesori de la universitati din Europa si America, precum si invitati speciali cum ar fi Presedintele Parlamentului Coasta de Fildes, etc.
Calatoria a fost pentru mine nu numai o experienta culturala ci o aventura. Iar lucrurile cele mai importante care mi-au ramas din aceasta experienta au fost locurile pe care le-am vizitat, si mai important decat atat, oamenii pe care i-am cunoscut. Pe langa francezii care m-au asteptat la Universitate am format o echipa de suflet cu oameni din toata lumea, Belgia, Anglia, Guatemala, Brazilia, Maroc, Albania, Bulgaria, Italia, Turcia, Malaysia, Romania, America, si sunt sigura ca ii uit acum pe cativa Smile. In cadrul acestui mare grup, romanii erau foarte apreciati. In primul rand, eram foarte informati, veseli, si intelegeam atat de multe limbi, spaniola, italiana, engleza si franceza, lucru care ne-a ajutat sa ralationam mult mai bine.
Nu as avea timp sa povestesc intreaga mea experienta din acest mic oras presarat cu fantani arteziene si cu strazi inguste cochete; il recomand din tot sufletul, este un oras superb, linistit, cu oameni calzi.
Voi puncta cateva din impresiile cele mai puternice pe care Franta mi le-a lasat, cu scuzele de rigoare pentru generalizare, avand in vedere ca sunt pareri de bine in mare mi le asum:):
- Francezii sunt in general oameni calzi si deschisi, este adevarat ca intalnesti cu greu persoane care sa vorbeasca limba engleza si poti avea unele probleme de comunicare, dar au rabdarea necesara pentru a reusi sa te ajute si sa te lamureasca daca le ceri ajutorul. Nu se grabesc si nu fug daca ai nevoie de indicatii, asta si datorita stilului de viata, sunt oameni care tin foarte mult la timpul liber si la calitatea vietii. Ba mai mult de atat, poti primi un salut, un zambet daca privirile ti se intalnesc mai lung cu ale unui francez, ba chiar o scurta conversatie in mijlocul strazii. Nu se grabesc nici macar la volan, toata lumea respecta regulile de circulatie, si as putea spune ca nu am vazut exagerat de multe masini nici in Aix si nici in Marseille.
- Un lucru deosebit pe care l-am observat referitor la relatia parinti-copii este ca au o relatie de prietenie aparte. Copii sunt mult mai maturi inca de la varste fragede spre deosebire de copii din Romania. Parintii le vorbesc de la egal la egal, iar copii au aceeasi atitudine. Par mult mai libertini, mai stapani pe siuatie, nu "stau dupa fusta mamei" cum s-ar spune la noi.
- Vorbind de stilul lor de trai si importanta calitatii vietii, pot spune cu mana pe inima ca iti doresti instantaneu sa te muti acolo. Aproape toate magazinele, de orice fel sunt inchise incepand cu orele 6-7. Trebuie sa iti faci provizii din timpul zilei. Gasesti cu greu, pana si in Marseille, locuri in care sa mananci si sa bei cva la ora 12 noaptea. Pana la miezul noptii aproape toate terasele sunt inchise.
- Dupa cate povestesc s-ar parea ca viata de noapte nu este atat de intensa, insa am observat cu uimire ca foarte multi tineri, nu toti francezi trebuie sa recunosc, consumau fara nici o jena bauturi alcoolice pe strazile din Aix noaptea, intrau in discutie cu trecatorii, relaxati, fara a deranja pe cineva.
- Se imbraca lejer, deloc sofisticat, nu cred ca am vazut intr-o saptamana pe cineva elegant, sau iesit din comun. Fetele sunt inalte blonde, slabute, naturale, frumoase as putea eu spune, dar nu foarte vioaie.
- Francezii nu par sa incalce prea mult regulile, nici in trafic, nici in mijloacele de transport in comun, aici pentru ca nu prea au cum, biletul se cumpara si se composteaza sub indrumarea soferului sau controlorului la urcarea in autobuz.
- Marseille este un oras presarat de marocani, nu extrem de curat datorita atator natii adunate acolo, am observat si oameni ai strazii dormind pe iarba in parcuri nestingheriti, in gara la fel, cu toate ca politia era peste tot, si ii mai alunga din cand in cand. Aici observ din nou politetea cu care sunt inzestrati francezii. Politistii vorbeau la fel de calm si politicos cu acesti "factori perturbatori" cum vorbeau cu orice alt om ce trecea prin gara.

Cam atat imi amintesc pe moment, restul trebuie sa-l descoperiti voi! Va indemn sa vizitati Franta, sa vizitati Aix-en-Provence si sa cautati astfel de experinte culturale de genul seminariilor pentru ca sunt un lucru inedit. Am avut ocazia sa observ diferentele intre popoare in modul acesta si e un lucru mare sa poti face comparatii. Pot spune ca brazilienii sunt patimasi intr-adevar, ca barbatii marocani sunt foarte politicosi si trateaza femeile cu mare respect, asiaticii sunt foarte veseli, americanii sunt glumeti si dezinvolti. Iar noi romanii stim sa ne facem placuti. Nu ratati astfel de oportunitati!

Alexandrescu Anda, Grupa 1 ( Grupa 1739), Management intercultural, an 3, seria A, Marketing
Sus In jos
 
Hoinarind prin Aix-en-Provence si Marseille printre seminarii economice, Franta
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Prin Franta...
» La varul meu in Marseille ...
» Craciunul in Franta
» Craciunul in Franta
» Din Italia in Franta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: