Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 La varul meu in Marseille ...

In jos 
AutorMesaj
MihalascuDaniela




Mesaje : 3
Data de înscriere : 06/05/2010

La varul meu in Marseille ... Empty
MesajSubiect: La varul meu in Marseille ...   La varul meu in Marseille ... Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 2:07 pm

Ma numesc Mihalascu Daniela, Facultatea de Marketing, An 3, grupa 1750(grupa 4) si m-am gandit sa va impartasesc experienta mea in Marseille:

Am fost invitata de catre verisorul meu din Franta, sa petrec cateva zile alaturi de el. Experienta mea interculturala cu persoanele din Franta a fost una deosebita, dar din pacate un pic cam scurta. Mai exact, am mers la el in Marseille (Marsilia). Inca din prima seara cand am ajuns mi-am dorit sa vizitez macar ceva, asa ca imediat cum am ajuns am mers la Musee de Beaux Arts care este cel mai vechi muzeu din oras, vechi inca din 1801. Picturile au fost superbe, inclusiv sculpturile, ceva de nedescris. Nu am putut sta la verisorul meu acasa si am decis sa merg la un hotel pentru a-mi petrece zilele( ma rog, noptile) pentru perioada in care am stat acolo. Un lucru care m-a surprins a fost pretul pe care trebuia sa il platesti pentru hotel(gen 48 de euro/ noapte), oamenii foarte primitori si cu bun simt. Bineinteles ca nu puteam merge undeva in afara fara sa merg la shopping, asa ca a doua zi am plecat pe Rue de Rome(una dintre strazile principale) cu varul meu ( care s-a plans dupa cateva ore ca il dor picioarele) si am fost foarte incantata, deoarece am descoperit magazine de tot felul: haine, accesorii, suveniruri, jucarii, electronica, parfumuri.
Oamenii, mai mereu imbracati lejer, sunt foarte calzi, primitori, daca nu stii unde sa ajungi iti explica cu foarte mult calm. Orasul este foarte organizat in privinta traficului, toti respecta legile de circulatie, dand dovada de bun simt si de respect fata de oameni. Am mai vizitat: Cathedrale Notre Dame de la Garde, Portul vechi si L’ile du Monte Cristo cu Chateau D’if. In ultima zi petrecuta acolo am stat mai mult timp cu varul meu, am mers la un restaurant si am mancat ceva frantuzesc, pentru ca trebuia sa incerc si acest lucru si anume: Andive cu jambon si cu sos Bechamel.
Cam atat despre experienta mea interculturala in Marsilia. Va spun sincer ca merita vizitat pentru ca e un oras minunat!
Smile
Sus In jos
 
La varul meu in Marseille ...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hoinarind prin Aix-en-Provence si Marseille printre seminarii economice, Franta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: