Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Prin Franta...

In jos 
AutorMesaj
narcisa_iancu




Mesaje : 2
Data de înscriere : 29/04/2010
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Prin Franta... Empty
MesajSubiect: Prin Franta...   Prin Franta... Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 9:51 pm

Am avut ocazia acum doua veri sa ajung in Franta, mai exact intr-un orasel turistic cu deschidere la mare, denumit Cabourg, situat in partea de nord-est, in asa numita zona a Normandiei.Ville de Cabourg e recunoscut mai ales pentru faptul ca era locul preferat de vacanta al lui Marcel Proust (daca nu stiti cine e, google it:D) si chiar am vazut personal unele din insemnarile acestuia.
Am stat aproape doua luni, timp in care am reusit sa strang cateva impresii legate de francezi pe care vreau sa vi le impartesesc. Motivul pentru care am petrecut asa de mult timp in Cabourg a fost faptul ca am si lucrat intr-un bar-restaurant numit "Le Ranch".Relatarea mea poate nu va fi una tocmai intr-o nota optimista. Asadar am sa dau startul cu mentiunea ca e o experienta personala si nu e cazul sa generalizam.
Sunt multe de spus dar eu as vrea sa punctez mai ales lucrurile care realmente m-au deranjat in privinta impresiei francezilor asupra romanilor. In primul rand am ramas dezamagita de faptul ca francezii considera romanii rromi. Si spun asta pentru ca multi dintre ei care nu intalnisera romani pana acum, ma intrebau de ce nu am parul si tenul mai inchis. Apoi, vizavi de aceasta imi era interzis sa vorbesc in limba romana pe motiv ca indepartam clientii in momentul in care isi dadeau seama ca sunt romanca. Va spun sincer, nu cred ca m-am simtit mai rusinata ca in acele momente.De asemenea cand le dadeam restul erau foarte atenti ca nu cumva sa-mi "scape" ceva. Totul era bine si frumos pana cand aflau ca esti roman. Spun asta deoarece pot sa sustin ca pe langa binecunoscutul fapt ca sunt extrem de nationalisti, francezii sunt comunicativi, prietenosi, foarte vorbareti si multi curiosi din fire.
De asemenea, un alt lucru pe care as putea sa le reprosez ar fi faptul ca nu stiu deloc limba engleza. Ba mai mult, muli dintre ei nu o stiu nici pe cea franceza.Printre prietenii pe care mi-i facusem la bar, i-am cerut ajutorul unuia dintre ei si l-am rugat sa-mi scrie o conjugare a unui verb la care eu faceam confuzii la un anumit timp si am constatat multe greseli de ortografiere.
Ce altceva as putea sa mai povestesc ar fi faptul ca arhitectura strazilor avea un aer boem, se organizau multe festivaluri si targuri in aer liber.Intr-adevar era o atmosfera deosebita in serile de sarbatoare si un fel aparte de a fi si de a socializa. Litoralul nu prea era promovat ca la noi de exemplu cu muzica pe plaja, concursuri de volei sau vaporase, sa te dai cu banana si alte nebunii. In Cabourg, plaja nu era prea amenajata, arata simplu si in acelasi timp era liniste si pace, vedeai oameni citind sau jucand carti, table sub umbrelute.Poate si pentru ca media de varsta era undeva in jur de 30-50 de ani. Un alt lucru pe care l-am remarcat a fost ca se imbraca simplu si cat mai comod, iar majoritatea cum se duc la serviciu asa stau si acasa. De exemplu, daca vedeai o femeie pe tocuri era clar ca nu era de prin imprejurimi.
Una peste alta, pot sa zic ca a fost o experienta frumoasa si care m-a provocat atat din puctul de vedere al cunoasterii cat si al adaptarii.
Iancu Narcisa, Grupa 1747(Grupa 4), Seria B, An 3
Sus In jos
 
Prin Franta...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hoinarind prin Aix-en-Provence si Marseille printre seminarii economice, Franta
» Craciunul in Franta
» Craciunul in Franta
» Din Italia in Franta
» Experienta culturala in Franta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: