Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Experienta interculturala - Grecia

In jos 
AutorMesaj
Andra Ionita




Mesaje : 1
Data de înscriere : 24/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti

Experienta interculturala - Grecia Empty
MesajSubiect: Experienta interculturala - Grecia   Experienta interculturala - Grecia Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 7:13 pm

Numele meu este Andra Raluca Ionita, grupa 1747 (gr. 4 la management intercultural) si voi incerca sa povestesc putin particularitatile culturale pe care le-am remarcat din experienta mea turistica in Grecia.

Grecia este o tara care la prima vedere nu se diferentiaza foarte mult de Romania din punctul de vedere al culturii. Insa, cei care au fost macar o data acolo, stiu ca nu este asa!

Principalele asemanari dintre Grecia si Romania sunt: religia, si ei sunt ortodocsi; normele de conduita sunt aproximativ aceleasi ca si la noi, nu au reguli "speciale" ca japonezii sau alte civilizatii, in plus sunt destul de flexibili in ceea ce priveste aceste reguli datorita numarului mare de turisti. Asemanari ar mai fi multe, grecii sunt prietenosi, le place sa se distreze, ca si noua, dar sa vorbim putin despre deosebirile pe care le-am observat.

In primul rand poporul grec este unul extrem de unit. Cred ca toata lumea a vazut la stiri detalii despre greva generala din Grecia de acum cateva luni, cand toata lumea a iesit in strada si aproape ca nu mai lucra nimeni. In Romania, cand este o greva, de exemplu in invatamant, 2 sindicate fac greva si 3 nu, pentru ca la noi nu exista conceptul de unitate. In al doilea rand grecii sunt foarte ospitalieri si primitori; ar face orice pentru ca oaspetii lor sa se simta bine. O alta diferenta fata de Romania este ca grecii iti sar in ajutor de cate ori ai nevoie chiar daca asta presupune ca ei sa isi amane planurile pentru a te ajuta pe tine sa iti rezolvi problema. Imi aduc aminte ca eram cu prietenii in masina in Salonic si cautam drumul spre o catedrala pentru a o vizita. Pentru ca ne-am ratacit, am intrebat un grec dintr-o alta masina, la o intersectie, pe unde ar trebui sa o luam ca sa ajungem la acea catedrala. Acea persoana a spus ca este greu sa ajungem asa ca ne va arata el insusi drumul! Am fost foarte surprinsa de faptul ca persoana respectiva s-a abatut din drum doar pentru a ne scoate pe noi, niste necunoscuti, din incurcatura. O alta caracteristica a grecilor este aceea ca le place sa negocieze. De exemplu, daca intri intr-un magazin de suveniruri si vrei sa cumperi mai multe lucruri, cu siguranta vei primi o reducere de pret sau un cadou drept multumire ca ai cumparat din locul respectiv. Acelasi lucru este valabil si pentru restaurante si taverne: daca te duci de mai multe ori la aceeasi taverna, la a doua sau a treia vizita vei primi o bautura sau un fel de mancare din partea casei.

O alta diferenta, intre Romania si Grecia, pe care as vrea sa o subliniez este sarbatoarea Pastelui. Desi sunt ortodocsi, exista cateva diferente fundamentale. In Grecia, noaptea Invierii seamana cu un revelion, pentru ca pe langa slujba specifica, la ora 12, se aprind foarte multe artificii. In plus, sarbatoarea Pastelui are o importanta mai mare decat la noi, pe de-o parte pentru ca grecii sunt prin felul lor mai religiosi, iar pe de alta parte pentru ca sarbatoarea Craciunului nu este sarbatorita cu atata fast ca in Romania. In Grecia, de Craciun, nu se impodobeste brad.

Sper ca v-am terzit macar putin curiozitatea asupra Greciei, in special asupra diferentelor interculturale dintre noi si greci. Astept parerile voastre cu privire la acest subiect. Smile
Sus In jos
 
Experienta interculturala - Grecia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Experienta interculturala
» Londra, o experienta mai mult decat interculturala
» London rules
» Nur si Denisa, o prietenie interculturala :)
» O experienta inedita:D

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: