Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Experienta interculturala

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Ioana Dinca




Mesaje : 2
Data de înscriere : 22/04/2009

Experienta interculturala Empty
MesajSubiect: Experienta interculturala   Experienta interculturala Icon_minitimeMier Apr 22, 2009 12:49 pm

Cu toate ca majoritatea, adica toate experientele povestite pana acum pe forum, tin de mediul business, m-am gandit sa fac imprudenta de a povesti ceva diferit, o experienta propie interculturala. Actiunea se petrece in vara anului 2007, Franta, in orasele Amiens, Paris, Lille si Calais si putin de tot in Bruge, Belgia. O prietena de familie, casatorita cu un francez, a plecat din Romania acum cativa ani si s-a stabilit in Amines si ne-a invitat sa petrecem 2 sapatamani de vacanta acolo.

Primele zile le-am petrecut la Amiens, un orasel unde localnicii la ora 2 inchid magazinele si deshid restaurantele ca sa serveasca masa de pranz, iar la cel tarziu 2:30 se reintorc la locurile lor de munca; unde exista un centru pentru copii si tineri pentru diverse activitati extrascolare: drumetii, sporturi (in special canoe), mers cu bicicleta etc.; unde oamenii sunt insistenti atunci cand vine vorba sa cunoasca strainii. In Franta, oamenii, indiferent de varsta, se pupa in loc de salut de cate ori se vad pe zi, dimineata si seara. Si sunt extrem de sociabili. Pentru noi, familia din Amiens, la insistentele vecinilor de strada, a organizat o masa pentru a ne putea cunoaste cu totii mai bine. In acest orasel, in loc de garduri inalte si de beton, exista gardulete superbe din plante. Si cel mai ciudat este ca oamenii nu se bat pentru un loc de parcare; in lunile pare se parcheaza pe dreapta, iar in cele impare pe stanga. Cel mai impresionant a fost insa faptul ca, desi exista conceptia conform careia francezii nu vorbesc decat franceza din patriotism, ei bine cu noi s-a vorbit si in engleza.

Thiery, sotul prietenei de familie, este director la acel centru pentru copii din oras. In toate orasele din Franta exista astfel de centre si la nivel national au loc periodic diverse intalniri, schimburi de experinte, excursii. Astfel ca gazda noastra de la Paris era o cunoastiinta de-a lui Thiery, care lucrase la centrul din Amiens. Din nou ni s-a vorbit in engleza, desi noi faceam eforturi extreme pentru a ne exprima in franceza. Apartamanetul nu era situat in zona centrala a Parisului astfel ca am avut ocazia sa vedem si latura negativa a orasului: "magrebian-ii" lor, drogati, cersetorii romani- foarte multi si peste tot, aglomeratia de la metrou sau din trafic, mizeria de langa cosul de gunoi sau dintr-un parc.

La Lille am stat din nou la o gazda, cunostiinta cu Thiery, care lucra la centrul din Lille. Ni s-a dat de mancare o gama vasta de produse din soia si specialitatea zonei: paste cu carne de vita. In toate cele trei case existau cosuri de gunoi pentru plastic, hartie, vegetale (care dupa o perioada de timp erau folosite drept ingrasamant pentru gradina). Bateriile nu se arunca, se recicleaza.

Ca sa nu fiu mult prea plictisitoare am sa scurtez povestirea in ceea ce priveste ziua petrecuta la Bruge sau Calais, zile care au decurs in aceasi atmosfera prietenoasa si pline de tot felul de aventuri. In definit, pana in acest punct sper ca am fost destul detaliata in istorisire.[

Dinca Ioana Luciana, grupa 1746, seria B
Sus In jos
Admin
Admin



Mesaje : 32
Data de înscriere : 07/02/2009

Experienta interculturala Empty
MesajSubiect: Re: Experienta interculturala   Experienta interculturala Icon_minitimeVin Apr 24, 2009 9:57 pm

Nu e o imprudenta, dimpotriva... Ai observat vreun element al vietii de familie, al vietii sociale in mediul foarte apropiat, cartier etc., care sa ti se para elocvent pentru cultura lor, in afara de aceasta civilitate pe care o remarci, straduinta de a nu-l agasa pe celalalt?
Sus In jos
https://mgmintercultural.forumgratuit.ro
Ioana Dinca




Mesaje : 2
Data de înscriere : 22/04/2009

Experienta interculturala Empty
MesajSubiect: Re: Experienta interculturala   Experienta interculturala Icon_minitimeDum Apr 26, 2009 8:45 am

Admin a scris:
Nu e o imprudenta, dimpotriva... Ai observat vreun element al vietii de familie, al vietii sociale in mediul foarte apropiat, cartier etc., care sa ti se para elocvent pentru cultura lor, in afara de aceasta civilitate pe care o remarci, straduinta de a nu-l agasa pe celalalt?

In ceea ce priveste viata de familie, de exemplu Thiery fata de baiatul sau si Thery fata de parintii sai intotdeauna este extrem de politicos, indiferent daca se adreseaza copilului sau parintilor sai. Si aceeasi atitudine, formala as zice, o are si fata de vecinii sai, desi cu aceste persoane cineaza cel putin o data pe luna, pe care ii cunoaste foarte bine si de foarte mult timp.

De asemenea, Thiery este extrem de punctual si de cuvant, in sensul ca, daca a promis ca azi facem activitatea x de la ora y, fi sigur ca o sa fie acolo. Din nou un exemplu, la cina organizata, Camelia, sotia lui Thiery, era foarte agitata sa termine pregatirile la timp,desi eu cel putin, era convinsa ca invitatii vor intarzia. Ei bine m-am cam inselat, acestia nu doar ca au venit la timp, dar au venit si cu vreo 10 minute mai devreme.

Un aspect din viata sociala, singurul care imi vine in minte acum si care m-a impresionat de altfel, este, sa spunem o mica traditie saptamanala din Amiens. Orasul este cunoscut in lume pentru arhitectura Catedrala si pentru proiectarea de lumini pe partea frontala a catedralei, aducand la viata scene religioase. Cu toate ca exista si foarte multi turisti care vin special pentru acest "spectacol", saptamanal locuitorii orasului vin pentru a privi si pentru a socializa cu ceilalti. Francezii doresc sa creeze, in general, si in particular, cu noi, relatii de incredere si pe temen lung. Drept urmare, am primit mai multe invitatii de atunci, de fiecare data cand a venit in Romania Thiery a insistat sa ne vada si mereu ne transmite salutari de la vecinii lui care de asemenea ne mai asteapta in Amiens.
Sus In jos
Gratiela Ifrim




Mesaje : 2
Data de înscriere : 26/04/2009

Experienta interculturala Empty
MesajSubiect: Malta - Taramul mierii   Experienta interculturala Icon_minitimeDum Apr 26, 2009 6:33 pm

Ifrim Maria Gratiela, an 3, seria B, grupa 1749





Republica Malta
(supranumita “land of honey”) s-a dovedit a fi un loc plin de istorie. Ciudat
este ca Malta pare sa fi
fost stapanita de aproape fiecare tara din
Europa, la un moment sau altul de-a lungul timpului. Fenicienii, romanii,
cartaginenii, otomanii, arabii, spaniolii, francezii si englezii, toti au
condus la un moment dat aceasta asezare mica si asezata strategic in inima
Mediteranei.


Se spune ca in Malta s-ar gasi cea mai veche
cladire din lume. Este vorba despre un templu megalitic din orasul Gozo.


Limba
vorbita este semitica la origine, dar contine puternice influente romane si
alfabetul este latin. In zilele noastre, enleza incepe sa se impuna, mai ales
in randul tinerilor educati.


In portul Valetta, am incercat sa negociem cu niste
taximetristi pentru un scurt tur in jurul acestei insule-fortareata dar am
renuntat repede, in urma socului sumelor pretinse de acestia: o plimbare calare
timp de o ora ne-ar fi costat intre 60 si 100 de euro. Pretul pentru o plimbare
cu un taxi era si mai mare de-atat. Eram total descumpaniti si ne pregateam sa
lasam balta totul, cand s-a apropiat de noi un batran maltez morocanos si ne-a
spus ca exista un autobuz local care ne poate duce intr-un scurt tur al
orasului, cu ultima statie in piata principala, pentru numai 1 euro, in pret
fiind inclusa si calatoria inapoi pana in port. La inceput am crezut ca
glumeste, dar ne-am convins repede ca omul spunea adevarul si ne-am urcat in
autobuzul cu pricina fara sa mai stam pe ganduri. In felul asta, am scutit o
gramada de bani! Primavara sosise de timpuriu si atmosfera era de o voiosie si
o pofta de viata care ne-au cuprins si pe noi imediat. Chiar daca era
inca prea devreme pentru deschiderea sezonului turistic, strazile lipsite de
masini erau intesate de oameni, majoritatea maltezi. La terase si in parcuri,
localnicii se bucurau de soarele bland de primavara si de aerul curat. Malta pretinde
ca are cel mai bun climat din lume si este una dintre cele mai dens populate
tari de pe Glob. O destinatie placuta si relaxanta, perfecta pentru a te
deconecta si a-ti incarca bateriile.








Iar acum despre: Cabo Verde:)




Cabo Verde este in primul rind tara unde s-a nascut Cesaria Evoria. Situat in Oceanul
Atlantic, la 450 km vest de coasta occidentala a Africii, de origine vulcanica,
arhipelagul este format din mai multe insule exotice:Santo Antao,Sao
Vicente,Sao Nicolau,Sal,Boavista,Maio,Santiago,Fogo si Brava. Beneficiaza de un
climat tropical uscat, cu un sezon umed in perioada august -
octombrie.Temperatura medie anuala este 25 grade celsius in aer si 23 grade in
apa. Practic ... plaja tot anul. A fost o vacanta deosebita. La inceput a
fost mai greu, pentru ca fiind zona pentru surferi, erau niste valuri.... .dar ne-am
obisnuit repede. In resort totul era la superlativ, dar in clipa in care am
iesit sa vizitam insula a fost altfel.


Principala resursa a
insulei este sarea. Apa potabila se obtine din desalinizarea apei oceanului. Pe
insula nu a mai plouat de ani buni, asa ca sezonul umed inseamna de fapt o
ploaie usoara de vara. Ghidul care ne-a insotit ne-a aratat o zona arida, unde
din loc in loc gaseai un tufis aplecat de vint. "Stiati ca acum 7 ani
oamenii veneau aici sa-si cultive legume si fructe? Era un loc plin de
verdeata." Probabil ca transformarea este un efect al incalzirii
globale...


O alta excursie a fost cu o
corabie cu vele (parca era de pirati) , unde ne-am bucurat din plin de
frumusetea oceanului si am admirat insula SAL de la departare. La un moment
dat corabia s-a oprit si cine a vrut a facut o baie pe cinste
direct in ocean. Iar eu bineinteles ca m-am grabit sa sar in ocean:D


Ultima excursie a fost si cea mai
interesanta. Intr-o seara am ales sa mergem sa vedem broastele
testoase cum depun oua. Foarte interesant, nu-i asa? Am crezut ca vom merge cu
jeep-ul pina intr-un loc unde vom vedea broastele testoase. Dar, surpriza!!!!
Drumul l-am facut pe jos, 3 km pe malul oceanului dus si inca 3 km la
intoarcere. La miezul noptii!! Din pacate broastele testoase sunt niste
fiinte foarte sensibile, care se sperie usor de lumina si zgomot. Desi nu
am facut zgomot nu am reusit sa vedem nici o broasca testoasa. Pentru
sprijinirea activitatii rangerilor care se ocupa de protejarea speciei am dat
20 eur pentru a "boteza" 2 pui de broasca testoasa cu numele alese de
noi:D
Sus In jos
Continut sponsorizat





Experienta interculturala Empty
MesajSubiect: Re: Experienta interculturala   Experienta interculturala Icon_minitime

Sus In jos
 
Experienta interculturala
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Experienta interculturala - Grecia
» Londra, o experienta mai mult decat interculturala
» Nur si Denisa, o prietenie interculturala :)
» O experienta inedita:D
» Experienta japoneza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: