Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Londra, o experienta mai mult decat interculturala

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Simona




Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/04/2009

Londra, o experienta mai mult decat interculturala Empty
MesajSubiect: Londra, o experienta mai mult decat interculturala   Londra, o experienta mai mult decat interculturala Icon_minitimeDum Apr 26, 2009 3:09 am

Pentru vacanta am ales sa vizitez locul ce ma fascina cel mai mult: Londra. Orasul acesta e cu adevarat unul special. In mintea mea il vedeam cu totul altfel decat este el in realitate. In cele patru zile am fost surprinsa de multitudinea de straini: chinezi, japonezi, foarte multi mulatri Un mix intercultural fascinant.
De obicei atunci cand calatoresc, in afara de obiectivele turistice principale incerc sa imi petrec timpul si in mijlocul oamenilor: m-am plimbat mult cu metroul, am fost la un meci de fotbal, m-am plimbat pe strazi indepartate de centrul orasului si de, implicit, turisti. Englezii sunt cu adevarat inca foarte manierati, civilizati, tacuti si rezervati. Sunt putin galagiosi, se supun regulilor si normelor: nu am vazut masini gonind nebuneste si nici nu auzit zeci de claxoane (cum se intampla prin alte parti Smile ) . In timpul meciului s-a injurat prea putin, au fost 88.303 oameni la meci. Toti acesti fani au venit si au plecat impreuna, in aceleasi metrouri - curios, nu au existat nici altercatii nici batai.

Cel mai trist lucru: au o parere foarte foarte proasta despre romani. Am discutat cu cativa, erau tare mirati de nationalitatea mea si toti m-au intrebat: ai venit sa cersesti?

Aceleasi probleme le-am intampinat si in Barcelona unde mi s-a recomandat sa am grija la buzunare: sunt hoti romani in zona (conversatia era in engleza iar ei nu stiau de unde sunt).
Sus In jos
Admin
Admin



Mesaje : 32
Data de înscriere : 07/02/2009

Londra, o experienta mai mult decat interculturala Empty
MesajSubiect: Re: Londra, o experienta mai mult decat interculturala   Londra, o experienta mai mult decat interculturala Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 8:16 pm

Draga Simona,

Crezi ca aceasta "invazie" multi-etnica ii face pe englezii "pur-sange" mai toleranti, sau dimpotriva?
Sus In jos
https://mgmintercultural.forumgratuit.ro
Simona




Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/04/2009

Londra, o experienta mai mult decat interculturala Empty
MesajSubiect: Re: Londra, o experienta mai mult decat interculturala   Londra, o experienta mai mult decat interculturala Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 11:57 pm

Admin a scris:
Draga Simona,

Crezi ca aceasta "invazie" multi-etnica ii face pe englezii "pur-sange" mai toleranti, sau dimpotriva?

As spune ca mai toleranti. Stim destul de bine ca cel putin la meciuri sunt destul de violenti. Cred ca se abtin tocmai datorita vizitatorilor.

Un alt aspect interesant este faptul ca, desi au foarte mult oameni de culoare, acestia au job-uri marunte: portari, paznici, etc.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Londra, o experienta mai mult decat interculturala Empty
MesajSubiect: Re: Londra, o experienta mai mult decat interculturala   Londra, o experienta mai mult decat interculturala Icon_minitime

Sus In jos
 
Londra, o experienta mai mult decat interculturala
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Experienta interculturala
» Experienta interculturala - Grecia
» Nur si Denisa, o prietenie interculturala :)
» Californian Summer
» Londra in 4 zile :)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: