Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Erasmus in Varsovia

In jos 
AutorMesaj
oanaiordan




Mesaje : 2
Data de înscriere : 05/05/2010

Erasmus in Varsovia Empty
MesajSubiect: Erasmus in Varsovia   Erasmus in Varsovia Icon_minitimeMier Mai 05, 2010 10:14 pm

Numele meu este Oana Iordan si fac parte din grupa 1747 (grupa 4). Primul semestru din anul III mi l-am petrecut in Varsovia, in urma obtinerii unei burse Erasmus. Am urmat cursurile Skarbek Graduate School of Business Economics si am avut posibilitatea astfel de a intra in contact cu personae de pe intreg mapamondul. Am cunoscut nu numai europeni, cat si africani si asiatici, astfel am putut sa aflu o multime de lucruri despre culture atat de diferite – cultura araba, Indiana, chineza etc.
Din punct de vedere academic, a fost o experienta interesanta. Spre surprinderea mea, cursurile si seminariile se tineau impreuna si erau sustinute de acelasi professor, iar grupele care participau erau de maxim 30 de student. Datorita numarului redus de student ce formau o grupa se crea o relatie mai stransa cu profesorul. Prin urmare profesorul isi cunostea mai toti elevii si putea sa le explice mai efficient eventualele nelamuriri.
In ceea ce priveste colegii, am avut atat colegi din Africa, tari precum Nigeria, Gambia, Tunisia, dar si din Asia – China, India,Bangladesh, Iran, Pakistan. Acest mix de culture atat de diferite a constituit un plus in dezvoltarea anumitor capacitate precum abilitatea de a socializa, de a te adapta fiecarei persone in functie de cultura. Am remarcat anumite trasaturi specifice acestor culturi: chinezii sunt meticulosi si tacuti, indienii sunt foarte prietenosi si intotdeauna cu zambetul pe buze. De asemenea studentii din tari precum Nigeria, Algeria sunt intotdeauna zambareti si veseli, chiar sic and nu sunt de accord cu ceea ce li se spune raspund cu zambetul pe buze, orice alt fel de raspuns fiind considerat nepoliticos.
Studentii din Europa, cei care beneficiau de o bursa Erasmus, erau in marea majoritate nemti, italieni si spanioli. Astfel am remarcat rigurozitarea si punctualitatea nemtilor, dar si aerul degajat al popoarelor llatine, care aveau dificultati in a respecta o ora de intalnire.
Erasmus a fost pentru mine o experienta minunata pe care o recomand tuturor studentilor, fiind o sansa de a lega prietenii adevarate si de a se dezvolta personal, de a calatori si de a vedea locuri incredibile.
Sus In jos
 
Erasmus in Varsovia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Erasmus in Paris
» Experienta Erasmus in Germania
» Erasmus-European Exchange Program

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: