Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Erasmus-European Exchange Program

In jos 
AutorMesaj
Dana Halchias




Mesaje : 2
Data de înscriere : 25/05/2009
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Erasmus-European Exchange Program Empty
MesajSubiect: Erasmus-European Exchange Program   Erasmus-European Exchange Program Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 3:46 pm

Numele meu este Dana Halchias si mi-am petrecut semestrul 1 din anul 3 in Barcelona prin intermediul acestui program de exchange european numit Erasmus. Fara doar si poate a fost cea mai frumoasa experienta de pana acum. Motivele sunt multe si variate.In primul rand cel academic deoarece sa ai sansa sa studiezi la Universitat de Barcelona ,cotata in primele 100 ale lumii este un privilegiu in sine.Am studiat 7 materii cu un total de 36 de credite(in circumstante normale un student de-al lor studiaza 4 materii pt a obtine 20 de puncte ECTS) Atmosfera facultatii era incredibil de placuta,dialogul cu profesorii se realiza usor si exsista vesnic o colaborare stransa intre cadrul didactic si student. Cum tema principala a acestui forum este interculturalitatea,eu cred ca am avut noroc cu experienta mea din Barcelona deoarece un oras mai colorat ca acesta ,mai ales in mediul academic,rar intalnesti. In primul rand deoarece Barcelona face parte din provincia autonoma a Spaniei numita Catalunya.Aici limba oficiala este catalana si au exista mereu diverse incidente impotriva "puterii centrale de la Madrid". Astfel,la facultatea unde am primit bursa jumatate plus 1 din materii sunt predate in catalana,iar la celelate,totii elevii au dreptul de a pune intrebari si de a cere a li se raspunde in aceasta limba indiferent daca asta ar crea probleme pentru cei din jur(de exemplu studentii straini care nu vorbesc decat spaniola).Acest lucru a fost la inceput o bariera,poate pentru a ne arata mostenirea lor culturala deoarece la scurt timp au inceput sa se deschida si sa ne ofere tot sprijinul(in cautarea de cazare,inmatriculare etc)

Sigur ca a fost o experienta academica desavarsita,dar daca nu s-ar fi continuat si cu una personala la fel de placuta poate ca nu ar fii fost atat de valoroasa. In Barcelona am fost fericita pentru ca desi recunosc ca mi-a fost frica sa nu fiu discriminata pentru ca vin din Romania ,nu atat de spanioli/catalani ci mai mult de studentii italieni care sunt foarte numerosi,aceasta teama nu a fost justificata. La nici o luna aveam deja un cerc de prieteni adevarati cat se poate de colorat :Argentina,Venezuela,Chile Brazilia dar si Italia sau alte parti ale Spaniei (Andalucia,Cantabria sau insulari Mallorca,Menorca sau Palmas) .Cultura latina si-a spus cuvantul indiferent ca acuma e mai mult considerata a fi un cliseu.Cu totii aveam nevoie de un loc unde sa ne simtim acasa,sa mancam bine sa radem si sa dansam,sa calatorim si sa facem valorile tarii din care proveneam cunoscute. La sfarsit,chiar si prietenii mei italieni se revoltau cand auzeau ceva de rau spus despre Romania,simtind-o foarte aproape de sufeltul lor.Ceea ce Erasmus realizeaza ,dincolo de performantele academice este dezvoltarea pe plan personal al studentului european.De a te adapta intr-un mediu strain,de a respecta valorile celorlalti si totodata de a nu iti pierde tu identitatea nationala,de a alege sa comunici intr-o limba straina care sa nu fie engleza prea binecunoscuta si de a fi mai deschis la minte. Ma bucur ca prin Erasmus am invatat sa fiu un ambasador al tarii mele,ca datorita acestui program am aflat atatea lucruri interesante si am doborat barierele prejudecatilor.
Sus In jos
 
Erasmus-European Exchange Program
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Erasmus in Paris
» Erasmus in Varsovia
» Experienta Erasmus in Germania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: