Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Londra, un oras diferit

In jos 
AutorMesaj
denisa_ionescu




Mesaje : 2
Data de înscriere : 03/05/2010
Varsta : 35

Londra, un oras diferit Empty
MesajSubiect: Londra, un oras diferit   Londra, un oras diferit Icon_minitimeLun Mai 03, 2010 8:44 pm

Anul trecut am avut sansa sa petrec cateva saptamani de vacanta in capitala Marii Britanii, Londra. Diferentele culturale m-au frapat inca de la primul contact cu acest oras, incepand cu arhicunoscutul fapt ca pe soselele angliei se circula pe partea stanga iar masinile au volanul pe partea dreapta. Chiar am incercat sa conduc masina unui prieten si inafara de tendinta de a trage de volan spre partea dreapta a drumului, mai aveam si senzatia la fiecare curba ca urmeaza sa ma ciocnesc cu o masina care vine din fata. A fost o experienta interesanta. Legat tot de acest fapt, am remascat scris pe asfalt, in centrul orasului, la fiecare trecere de pietoni, atentionarea : “Look right !”, special pusa pentru turisti pentru a evita accidentele cauzate de instincul de a te uita prima data in stanga.

Cat am stat in Londra am circulat cu toate mijloacele de transport in comun si pot spune ca in fiecare dintre ele am observat diferente culturale fata de Romania. Astfel, in metrou, in fiecare dimineata se indreptau spre birou imbracati in costume elegante manageri de diferite nivele, un prieten londonez explicandu-mi ca acest mijloc de transport este preferat masinii chiar de catre managerii de top. In statiile de metrou, incercand sa fiu civilizata si sa arunc paharul de cafea, nu am gasit nici un cos de gunoi, lumea punand toate gunoaiele pe jos. Ulterior am aflat ca nu exista cosuri de gunoi in nici un loc public din Londra datorita trecutului terorist cand acestea erau locurile preferate de plasare a unor bombe de catre extremistii irlandezi. Cu autobusul, pe langa celebrul double-deck un alt lucru interesant este ca neavand abonament, platesti direct la urcarea in autobus si trebuie sa ai neaparat suma fixa contravalorii biletului, altfel nu primesti restul.

Am descoperit cateva diferente semnificative si amuzante legate de viata de noapte a londonezilor. In primul rand servirea de bauturi alcoolice se face doar pana la ora 23.00. La ora 22.55 se anunta de catre barman printr-un clopotel faptul ca se poate lua ultima comanda de alcool. In acel moment toata lumea se ingramadeste la bar si comanda mai multe pahare pentru a le ajunge pentru restul serii, ei avad voie sa le consume dar localul ne mai avand licenta sa vanda dupa aceasta ora.

Denisa Ionescu, gr 1747(grupa 4), seria B, anul 3.
Sus In jos
 
Londra, un oras diferit
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Londra pur si simplu
» Californian Summer
» Londra in 4 zile :)
» Londra, o experienta mai mult decat interculturala

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: