Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Paris...vis

In jos 
AutorMesaj
Mihai Simion




Mesaje : 2
Data de înscriere : 06/05/2010

Paris...vis Empty
MesajSubiect: Paris...vis   Paris...vis Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 12:41 am

Simion Adrian Mihai Marketing, Anul III, Seria D,Grupa 1755
Daca ar fi sa definesc intr-un singur cuvant orasul, probabil ca as spune ca Parisul este totul.Aici nu te plictisesti pe oriunde te-ai plimba, pentru ca toate cladirile sunt impresionante, parca pline de secrete si de istorie. Totul, incepand cu cladirile si terminand cu oamenii, este fascinant. Oamenii miros a parfum pe strada.Serios, chiar miros.Nu am mai intalnit nicaieri asa ceva.Mergi pe strada si miroase a parfum. Sunt oameni de toate natiile, este un amestec de culori ce te ameteste complet.Tin minte ca noi am ajuns seara, si,dupa ce ne-am cazat, am iesit sa exploram orasul, evident.Si era noapte alba acolo, si erau mii de oameni pe strada, erau diverse numere de magie, reprezentatii, iar oameni de tot felul amestecau, grabiti sau agale,multimea.
Ce imi face placere sa-mi aduc aminte de fiecare data este intamplarea din cimitirul Montparnasse,unde am tot cautat mormantul lui Cioran vreo 40 minute, cu planul cimitirului in mana, cu gasit de alte morminte trecute acolo, care erau paralele cu al lui, sau vis-a-vis de al lui, orice am fi facut, nu-l gaseam. Dar din cauza asta ne-am intalnit cu omul meu preferat din toata calatoria, un domn de vreo 60 ani, cu o carte in mana, care se plimba pe alei si ne-a vazut nelamuriti...asa ca ne-a intrebat daca ne-am ratacit si i-am spus ca il cautam pe Cioran si nu-l gasim deloc deloc, si asta a fost momentul meu personal de glorie. Domnul a zambit si a spus: "Aa, pai va pot duce eu la el. Sunteti romani?"Si am continuat sa vorbim cu el, pe drum spre Cioran, dupa aceea spre Ionesco, unde ne-a dus tot el.Spre surprinderea noastra acel domn avea foarte multe cunostinte despre tara noastra,mai ales despre marile personalitati ale tarii noastre asa ca am avut parte de o conversatie mai mult decat placuta.Insa nu pot uita expresia fetei lui in momentul cand a auzit ca suntem romani..mai mult decat 1000 de cuvinte..logic sau ilogic...toti in momentul acela ne-am simtit extraordinar..de fapt daca stau bine sa ma gandesc..ne-am simtit bine in pielea noastra de romani Smile)
Absolut totul:atmofera de acolo,cladirile,parcurile,zonele comerciale,zonele pietonale,strazile,nu un ultimul rand, amalgamul de culturi regasite acolo...toate transforma capitala Frantei intr-un loc desprins parca de pe alta lume(cel putin pentru noi,locuitori ai Micului Paris :p) pe care il revizitez cu orice ocazie posibila
Sus In jos
 
Paris...vis
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Erasmus in Paris
» Numai dezorientat in paris sa nu fii!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: