Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Numai dezorientat in paris sa nu fii!

In jos 
AutorMesaj
Dumitrescu Carmen




Mesaje : 2
Data de înscriere : 17/03/2010

Numai dezorientat in paris sa nu fii! Empty
MesajSubiect: Numai dezorientat in paris sa nu fii!   Numai dezorientat in paris sa nu fii! Icon_minitimeJoi Apr 22, 2010 9:39 pm

Desi toata lumea isi doreste sa viziteze capitala Frantei...orasul luminilor, loc unde cu siguranta ai ce sa vizitezi si nimeni nu contesta acest lucru...din punct de vedere al locuitorilor acesta lasa de dorit. Cel putin asta a fost impresia pe care mi-au lasat-o mie parizienii, impresie din pacate confirmata si de altii.
Aflata intr-una din micile excursii prin oras, m-am trezit, ca orice turist la un moment, dat, in fata unei dileme/rataciri. Insa cand sa intreb un trecator cum ajung la destinatia dorita de mine (in engleza, din obisnuinta si, ce-i drept, franceza nefiind printre preferatele mele), m-am trezit ca omul respectiv care initial parea binevoitor... imi intoarce spatele si pleaca. Mai merg putin si intreb pe un altul..surpriza (?!), "je ne comprendrs pas"...incruntat. E putin ciudata atitudinea lor, din cate am inteles doar cea a parizienilor, care se cred superiori conationalilor lor care nu au "privilegiul" sa locuiasca in Paris. Si acest "patriotism" dus la extrem, ca si cand daca nu esti cunoscator de lb. franceza nu meriti sa fii in orasul lor. Cred ca fiecare dintre noi (indiferent de nationalitate) ar trebui sa fim mandri de faptul ca alti oameni vin si ne viziteaza tara...pana la urma inseamna ca avem ceva de aratat si, nu in ultimul rand, de demonstrat. Iar parizienii ar trebui sa ia exemplu de la alte popoare; spre exemplu in Barcelona situatia sta exact invers (toti sunt foarte amabili, numai daca te vad putin dezorientat vin si te intreaba daca totul e in regula) , si cu siguranta atitudinea oamenilor conteaza foarte mult, cu toate ca orasul este superb si merita revizitat cu orice ocazie.
Sus In jos
Dumitrescu Carmen




Mesaje : 2
Data de înscriere : 17/03/2010

Numai dezorientat in paris sa nu fii! Empty
MesajSubiect: Sarbatoare greceasca!   Numai dezorientat in paris sa nu fii! Icon_minitimeJoi Apr 22, 2010 11:10 pm

In vara anului trecut am reusit, in sfarsit, sa merg cu o buna prietena pentru 2 saptamani pe meleagurile tarii ei, Grecia. Ea pleaca in fiecare vara timp de 1 luna jumatate-2, si sta la matusa ei care locuieste acolo. Nu este vorba despre o statiune, insula sau un oras aglomerat, ci despre un sat, Horemi, situat in partea de sud a Greciei. Oamenii sunt aici foarte deschisi si primitori, limba este foarte frumoasa in opinia mea, insa nu acesta este principalul subiect al povestioarei.
S-a intamplat ca m-am nimerit sa fiu acolo la mijlocul lunii august. Aici, precum in toata partea sudica a tarii (cu preponderenta), in luna august exista traditia ca in fiecare sat sa se tina panegri (hramul Maicii Domnului), avand ca locatie centrul satului - platia (vatra satului), o portiune pietruita. In Horemi, aceasta se tine pe 14-15 august. Cu o saptamana inainte, baietii se duc cu masina in satele vecine, precum si in orasul invecinat si lipesc afise cu evenimentul (ce formatie va canta etc.), existand o competitie intre panegri dintr-un sat si din celelalte.
La organizare (cu 1 zi inainte) se fac echipe formate in general din fete si din baieti, si fiecare ajuta pentru ca totul sa iasa cum trebuie - se gateste, se aseaza mesele si scaunele, scena etc. In ceea ce priveste mancarea, se gateste gournopoula, adica porc de o greutate de 60-70kg, facandu-se souvlakia (un fel de frigarui), precum si branza, rosii, ulei de masline (nelipsita salata greceasca).
"Petrecerea" tine 2 zile, pe 14 si 15 august, dimineata si seara - intre 10-11-14:00, si dupa orele 22:00. Se canta muzica traditionala, se mananca si se danseaza, iar interesant este faptul ca la mese se sta numai pe neamuri, grecii fiind de felul lor foarte familisti. Pe 15 august dimineata, toata lumea merge la biserica, la slujba, urmand ca in jurul orei 11:00 sa se reia sarbatoarea, de aceasta data pe portiunea pietruita din fata bisericii.
Banii obtinuti in urma panegri sunt folositi pentru sat, pentru amenejarea si in folosul acestuia.
Apoi toata lumea isi reia viata linistita... pana anul urmator.
Este placut sa observi din afara un popor atat de vesel, dar totodata atat de credincios, caruia ii place distractia insa nu se abate de la munca si de la ingrijirea celui de langa.

Carmen Dumitrescu, grupa 3.
Sus In jos
 
Numai dezorientat in paris sa nu fii!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Paris...vis
» Erasmus in Paris

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: