Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Italia vs. Muntenegru

In jos 
AutorMesaj
paul.olaru




Mesaje : 1
Data de înscriere : 31/05/2010

Italia vs. Muntenegru Empty
MesajSubiect: Italia vs. Muntenegru   Italia vs. Muntenegru Icon_minitimeLun Mai 31, 2010 8:20 pm

Sper sa nu fie prea tarziu.

Doua dintre vacantele care mi-au schimbat persepectiva asupra acestor doua popoare.
Care sunt motivele pentru care afirm acest lucru?
Cand am plecat in Muntenegru, alaturi de cativa prieteni, aveam impresia ca o sa merg intr-un stat comunist, care nu o sa fie cu nimic peste Romania. Si o mare parte din drum mi s-a confirmat acest lucru, masini “comuniste” (Lada, Yugo), case si semne de circulatie impuscate, magazine care aduc aminte de Magazinele Universale din perioada comunista, tot tacamul. Spre surprinderea mea, cand am ajuns pe coasta Adriaticii, parca eram in cu totul alta tara. Peisajul era superb, cladiri si hoteluri din sticla (evident pe langa cele vechi care erau conservate), iahturi si tot soiul de masini scumpe. Am trecut peste, am ajuns la hotel. Gazda ne astepta, chiar ne sunase in timpul zilei sa se intereseze daca ne-am ratacit, daca ajungem. Vorbea engleza la un nivel destul de avansat si a fost foarte usor sa ne intelegem cu el. Imi schimbasem total impresia despre asa zisul stat comunist Muntenegru. O alta intamplare care mi-a surprins atentia a fost o povestioara a gazdei, in legatura cu relatia dintre Serbia si Muntenegru. Se pare ca pe cetatenii Serbiei ii deranjeaza foarte mult cetatenii din Muntenegru, cu toata ca cetatenii din Muntenegru se considera in continuare sarbi, chiar daca nu mai exista Serbia si Muntenegru ca stat de sine statator. Am putut si noi sa observam lucrul acesta in timpul zilei, vazand masini care aveau arborat steagul Serbiei, cu toate ca erau cetateni din Muntenegru. Servirea pe toata perioada sejurului a fost ireprosabila, mancarea excelenta, iar felul in care s-au purtat a fost impresionant. Le placea sa stea cu noi de vorba, sa afle cat mai multe, sa ne povesteasca. Am plecat cu un sentiment de multumire cum nu mai avusesem demult.

Nu as putea sa spun acelasi lucru despre Italia. Cand am plecat in Italia eram foarte entuziasmat, auzisem foarte multe lucruri frumoase, vroiam sa merg sa vizitez. Intr-adevar, arhitectura este impresionanta, dar modul in care se poarta italienii lasa de dorit. Sau cel putin cei pe care i-am intalnit eu. Sunt extrem de egoisti, nu vor sa ajute. Mi s-a intamplat sa ma ratacesc in Venetia. Fiind cu o persoana care vorbea italiana am hotarat sa intrebama la cateva magazine cum putem sa ajungem la gara. In fiecare magazin ne-am lovit de acelasi raspuns , nu stim ce sa va zicem. A trebuit sa se opreasca un strain sa ne indrume.

In concluzie, as schimba oricand o vacanta in Italia cu una in Muntenegru. Aceasta este parerea mea personala, referitoare la cele doua tarii si cetatenii acestora.


Olaru Paul, an 3 , seria C, grupa 1752 , Marketing
Sus In jos
 
Italia vs. Muntenegru
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Viva Italia!
» Din Italia in Franta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: