Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 cateva impresii despre olandezi

In jos 
AutorMesaj
Alupoaie Andreea




Mesaje : 2
Data de înscriere : 16/04/2010

cateva impresii despre olandezi Empty
MesajSubiect: cateva impresii despre olandezi   cateva impresii despre olandezi Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 9:42 pm

Desi nu am avut pana acum ocazia sa vizitez si alte tari in afara de Romania, am reusit sa intru in contact cu destul de multe culturi din alte tari, asta datorita prietenilor/rudelor care au fost acolo si mi-au povestit cu lux de amanunte tot ce au vazut, dar si datorita persoanelor care s-au nascut si au trait acolo toata viata si au venit sa viziteze Romania si pe care am avut norocul sa le intalnesc Very Happy
Acum doua luni am avut ocazia sa intalnesc o fata din Olanda, Tamara (la origine e chinezoaica, insa a fost adoptata de mica de o familie olandeza). Ne-am imprietenit destul de repede si asa am reusit sa aflu cate ceva si despre olandezi.
Facand o comparatie intre ei si noi, pot spune ca noi suntem mult mai sociabili si mult mai deschisi la a primi persoane noi in grupul nostru de prieteni decat ei - lucru pe care mi l-a spus chiar Tamara. Olandezii sunt mult mai reci si cu greu accepta ca cineva sa le "calce teritoriul" ca sa spun asa, te accepta in preajma lor insa e posibil sa te simnti uneori in plus daca nu cunosti bine persoanele din grup. Un alt lucru care ne deosebeste este acela ca romanii sunt mai tot timpul cu zambetul pe buze, lucru pe care rar il vezi la olandezi.
Tamara a ramas surprinsa cat de repede vin la noi metrourile,5-10-15 minute, depinde de zi sau de ora. In Olanda au ore fixe. Daca ai pierdut unul, ai de asteptat de la o jumatate de ora pana la o ora pana vine urmatorul (la fel depinde de zi sau de ora la care vrei sa circuli cu metroul). un lucru de care nu s-a plans a fost traficul din Olanda care e mult mai degajat ca la noi.

As vrea sa pot sa fac mai multe comparatii intre ei si noi, insa nu pot pentru ca nu am fost in Olanda sa vad exect cum sta treaba, insa acum cand stiu ca am la cine sa ma duc si ca are cine sa imi arate locurile interesante de acolo, sper sa ajung cat mai repede.Very Happy
Aaaaa...era sa uit: cica la ei nu ai voie sa fumezi in club:D lucru care mie ca nefumatoare imi comvine:D:D



Alupoaie Andreea, Grupa 1(1739), Seria A, Marketing
Sus In jos
 
cateva impresii despre olandezi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre Spania
» Despre Ungaria
» Despre ospitalitatea turceasca
» Putin despre cultura Spaniei
» Despre "Femeia de origine spaniola"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: