Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Splendida Viena

In jos 
AutorMesaj
VladStan




Mesaje : 2
Data de înscriere : 06/05/2010

Splendida Viena Empty
MesajSubiect: Splendida Viena   Splendida Viena Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 6:36 pm

Stan Gabriel Vlad, Facultatea de Marketing, anul 3, seria D, grupa 1756

Sunt foarte multe de zis, dar ca o prima impresie mi s-a parut ca la fiecare colt gasesti cate un palat. Defapt o chestie normala pentru o capitala imperiala care a acumulat bogatiile Europei timp de sute de ani. Totusi nimic nu este contrastant, nimic din toata maretia aceasta nu sare in ochi agresiv. Sunt cladiri care nu au nevoie de efort pentru a impresiona. In turul pe care l-am facut am vizitat cam tot ce era important si printre toate palatele impresionante, chiar si blocurile obisnuite pastreaza un aer aristocratic. Uneori simteam cum orasul ma priveste de sus, ca pe un servitor de rand. In parcul palatului imperial statuia marelui Franz Joseph ne-a primit formal, precum un functionar preocupat, urmat de Mozart statea in fata unui covor de flori ce forma o frumoasa cheia sol. Tot oraaul este plin de istorie. Respectul fata de istorie este clar, austriecii pastrand pană si statuia soldatului sovietic, o alta pagina de istorie pe care turistii tin sa o vada. Popoarele cu istorie si cultura au respect fata de trecutul lor, bun sau rau, si din nefericire noi nu am invatat asta, pentru ca ne grabim sa daramam monumente si sa topim statui doar pentru că am schimbat un sistem Sad
Speram sa ii ajungem si noi candva din urma pe austrieci...
Sus In jos
 
Splendida Viena
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Viena......

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: