Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Le place nemtilor in Romania

In jos 
AutorMesaj
DragosDamsa




Mesaje : 1
Data de înscriere : 30/04/2010

Le place nemtilor in Romania Empty
MesajSubiect: Le place nemtilor in Romania   Le place nemtilor in Romania Icon_minitimeVin Apr 30, 2010 7:32 am

Buna! Sunt Dragos Damsa de la 1744 si vreau sa va povestesc experienta mea cu niste nemti initial tehnici si sobrii.
Firma la care am lucrat asta vara (Barleta - Bacau) a facut o achizitie in echipamente de productie cu ajutorul unor fonduri europene, mai exact o masina de fabricat pungi. Pentru aceasta au fost consultate mai multe oferte , castigatoare fiind o firma din Germania care in banii de achizitie s-a angajat sa faca si montajul , reviziile periodice dar si trainingul romanilor din cadrul firmei care vor utiliza masina. Pentru asta firma din Germania a trimis o echipa de 2 nemti pe nume Thomas (40) si Andreas (28). Eu am fost responsabil cu ei. Experienta mea a inceput din momentul in care i-am luat de la aeroportul din Bacau si i-am dus la hotel. Eu ,avand conceptia ca nemtii sunt sobrii , am incercat sa ma comport ca atare; Buna Ziua! Bine ati venit! Cum a fost zborul ? etc. Am fost surprins placut sa constat ca atat Thomas dar mai ales Andreas stiau foarte bine engleza ( de obicei nemtii sunt nationalisti si nu prea invata a 2a limba ) In masina , incercand sa merg in drum spre hotel pe strazile cele mai prezentabile ale orasului ,pentru a le lasa o impresie cat de cat buna, chiar daca asta presupunea niste mici ocoluri ale unor zone care nu se prezentau chiar asa de "european" Smile
Nemtii aveau programat sa stea 3 saptamani ( montarea masinii + trainingul ) iar in tot timpul asta cineva trebuia sa se ocupe si de entertainingul lor, acea persoana am fost desigur tot eu. In prima seara masa mare la un restaurant cu specific romanesc , desigur li s-au recomandat clasicele preparate romanesti (grase si cu multe calorii Rolling Eyes ) de care se pare ca germanii au fost foarte incantati.
Zilele urmatoare au urmat plimbari prin oras , cateva chestii de vizitat iar seara bowling sau biliard la care baietii erau "profesionisti".
In primul weekend am mai vb cu niste colegi de la firma si am organizat o iesire in club sambata seara, si asa cum ma asteptam nemtii s-au delectat cu bere , preferand-o pe cea romaneasca, 14 la numar mai exact. Dupa ce alcoolul si-a mai facut efectul au inceput sa fie foarte deschisi si sa-mi povesteasca de faptul ca unul dintre ei practica motociclismul participand la curse organizate in Germania si tot felul de povesti mai putin oficiale. Saptamanile urmatoare iesirile au tot continuat , le-am facut cunostinta cu diversi prieteni de-ai mei si deja dupa vreo saptamana si ceva se integrasera bine. Am inceput sa ma intalnesc cu ei intamplator prin cafenelele si cluburile de bowling din oras, iar unul dintre ei s-a imprietenit cu o receptionera de la hotelul unde era cazat, iesind peste tot cu ea. Asadar au petrecut nemtii in Romania si s-au simtit foarte bine. Am aflat ca anul aceste trebuie sa vina iar echipa tehnica pentru revizia utilajului iar firma din Germania isi va repartiza echipa trimisa in functie de persoanele disponibile si nu stiu cum au aranjat dar se pare ca tot Thomas si Andreas vor veni in Romania la rugamintea lor catre managerul companiei din Germania. Asadar se pare ca le-a cam priit Romania ; vorbind cu ei pe messenger spuneau ca abia asteapta sa vina saptamana cu reviziile din Romania ca sa vina iar la noi in tara.
Sus In jos
 
Le place nemtilor in Romania
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Francezi in Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: