Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 London my love:)

In jos 
AutorMesaj
Raluca Doran




Mesaje : 3
Data de înscriere : 16/04/2010

London my love:) Empty
MesajSubiect: London my love:)   London my love:) Icon_minitimeVin Apr 16, 2010 7:29 pm

In perioada 1-8 martie 2010 am facut o mica excursie in Londra, dar care a fost cea mai frumoasa, relaxanta, interesanta...cea mai cea excursie:)
Fratele meu urmeaza un program de manageri publici, iar stagiul de practica il umeaza in Londra, mai exact la consiliul din Stainess( orasel facut celebru de cetateanul sau de onoare Sacha Baron Cohen-Borat:) ), la 20km de centrul Londrei (lucky brother:)), acesta fiind principalul motiv pentru care am fost si eu impreuna cu parintii mei.
Primul lucru care m-a socat a fost atunci cand am aterizat si am iesit din parcare cu masina. Obisnuita sa ma asigur, cum ar fi normal, o masina a trecut razant prin fata noastra pe banda care "nu trebuia".
Am fost foarte invidiati de prietenii de acolo pentru vremea foarte buna pe care am prins-o. Intr-un fel chiar as fi vrut sa prind o vreme clasic englezeasca, poate as fi inteles mai bine pentru ce se plang ei atat din cauza vremii.
Cand am ajuns in oras, plimbandu-ne mai mult am observat ca sunt cartiere intregi de africani, chinezi, indieni, cu alte cuvinte toate "natiile", de fapt, cat am stat acolo, doar englezii au fost mai putini.
Cel mai mult mi-a placut la Madame Tussauds (am luat toate statuile in brate, si nu s-a crizat nimeni ca le-am atins). Un aspect negativ, din punctul meu de vedere, a fost pretul foarte mare al biletului, 25lire. De fapt toate intrarile au fost foarte scumpe, dar cu toate acestea, odata ce intri iti dai seama ca englezii stiu cum sa faca sa-ti ia banii Smile Noroc cu muzeele, unde intrarea este libera, este cam singurul loc in care nu trebuie sa scoti bani din buzunar in Londra. Poate doar spectacolul de la schimbarea garzii mai este gratuit, dar nici nu primesti in schimb mare lucru. Doar o gramada de lume care se ingramadeste sa nu vada nimic:). Mi-a placut foarte mult si atunci cand am vizitat Palatul Buckingham, pentru ca in aceeasi zi a venit in vizita presedintele Africii de Sud impreuna cu intreaga conducere a tarii.Am avut bafta sa urmarim o ceremonie extrem de frumoasa, am vazut chiar si regina:).
Nu m-au impresionat cu nimic parcurile lor, desi sunt faimoase. Acest lucru m-a facut sa ma simt mandra de parcurile pe care le am acasa.
Desi as putea spune ca civilizatia este la ea acasa in Londra, nu am vazut niciun pieton care sa respecte culoarea rosie a semaforului. Toti treceau cum puteau si cat de repede puteau. In acelasi timp nu am simtit nicio clipa aglomeratia si haosul in trafic, asa cum este la noi.
Nu poti sa pleci din Londra fara sa mergi intr-un Pub. Aici obiceiurile sunt foarte diferite. In primul rand nu se fumeaza in bar. Cand vor sa fumeze, toti isi iau paharul de bere si ies afara. Daca mai ai un loc liber la masa, pe acel scaun va veni un necunoscut sa se aseze, iar langa el alti 3 prieteni de-ai lui care stau in picioare.
Am intalnit si romani. Plimbandu-ne pe la London Eye erau 2 baieti veseli in fata noastra. Pe margine statea un barbat care avea in jurul gatului un sarpe cu care puteai sa-ti faci poze. Baietii trecand prin fata omului cu sarpele au zis in romana: "musca nene sarpele?". Raspunsul a venit tot in romana: "nu musca baieti, nu musca!" Smile)
Pe langa atractiile clasice, am "vizitat" si cel mai mare mall din Londra:)..frumos:)
In concluzie, nu degeaba se spune ca Londra este cel mai scump oras din Europa, chiar am ramas impresionata de cat este de scump:)). Cu toate acestea pot spune ca este unul dintre cele mai frumoase orase pe care le-am vizitat. In afara de Paris. Si de Barcelona. Si Praga, Viena, Budapesta, Munchen, Madrid...cam atat:)))

La vara mergem in Turcia:))
O zi frumoasa in continuare!

Raluca Doran
Marketing, Seria B, Grupa 1745
Sus In jos
 
London my love:)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» London rules

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: