Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cum este sa ai un sef englez?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Munteanu Catalin




Mesaje : 11
Data de înscriere : 04/04/2009
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

Cum este sa ai un sef englez? Empty
MesajSubiect: Cum este sa ai un sef englez?   Cum este sa ai un sef englez? Icon_minitimeSam Apr 04, 2009 3:40 pm

Buna, ma numesc Munteanu Catalin ( grupa 1752, Marketing) si actualmente sunt colaborator al British Council. Pt spune ca la locul de munca am avut parte de numeroase experiente interculturale si am sa va relatez cateva dintre ele.

Multi dintre prietenii mei care lucreaza spun despre seful lor ca este adesea omul negru si rau, sau persoana care le da cel mai des cosmaruri noaptea. Trebuie sa recunosc ca ininte sa incep activitatea am avut si eu temeri legate de viitorul meu sef. Aceste temeri s-au dovedit a fii in timp nefondate. Seful meu are 55 de ani si este nascut in Glasgow, venit in Romania in anul 2000.

Intre el si ceilalti manageri din Romania exista foarte multe deosebiri, care ar trebuii dea de gandit managerilor romani, deoarece am constantat ca romanii isi privesc seful in cel mai bun caz ca pe o persoana dezagreabila. Iata cateva din caracteristicile sefului meu:
- zambeste indiferent de situatie- este o persoana vesela care intotdeauna are ceva pozitiv de spus

-nu foloseste niciodata delegarea pentru diferitele activitati si sarcini de lucru. Fiecare dintre noi poate sa se ofere voluntar pentru diverse sarcini

-desi protocolul cere ca, comunicarea sa se desfasoare in limba engleza , seful incalca adesea aceasta regula, pentru a crea un climat cat mai agreabil si familiar

- este foarte respectuos. ni se adreseaza intotdeauna cu "sir", care in Marea Britanie este un semn de deosebit respect, fiind un titlu nobiliar

-Se intereseaza intotdeauna de problemele pe care le intampinam si colaboreaza cu noi in rezolvarea lor

-incearca sa treaca peste bariera culturala participand la diverse activitati alaturi de noi

-incearca sa cultive "bucuria de a munci" in randul tuturo- desi poate parea un lucru paradoxal, mentalitatea romana percepe orice activitate care necesita munca, doar ca pe o sursa de venit, si nu ca pe o potentiala placere

-mustrarile nu sunt niciodata facute in public, si sunt mai degraba orientate spre rezolvarea problemei nu spre sanctiuni

-Incearca sa ne sprijine atat la locul de munca cat si in afara orelor de munca

-in relatiile cu alte institutii sau alti colaboratori intotdeauna este alaturi de noi oferindu-ne un sprijin total

-este intotdeauna foarte calm si stapan pe situatie. Niciodata nu ridica tonul

Iata un exemplu elocvent de o situatie in care tenacitatea tipic englezeasca si-a spus cuvantul: Anul trecut un coleg a facut o greseala grava in traducerea unui document oficial destinat ambasadei SUA la Bucuresti.Desi greseala a avut repercursiuni destul de grave, care ar fii cauzat sanctiuni aspre din partea unui manager roman pentru colegul meu, acest lucru nu s-a intamplat. Seful, pe un ton foarte calm si relaxat a pus accentul pe modul in care colegul meu ar fii trebuit sa procedeze, si ne-a cerut noua celorlalti sa-i acordam tot sprijinul colegului nostru.

Conflictul a fost repede aplanat si cu ambasada SUA , ba chiar seful l-a sprijinit pe colegul nostru in activitatile ulterioare desfasurate de acesta pentru ambasada SUA. In acest moment colegul care a facut acea greseala a parasit echipa noastra devenind consilierul personal al atasatului cultural al SUA la Bucuresti.

Feedbackul este binevenit si am sa va raspund cu placere la orice intrebare
Sus In jos
Nicoleta Baciuc




Mesaje : 1
Data de înscriere : 09/03/2009

Cum este sa ai un sef englez? Empty
MesajSubiect: Re: Cum este sa ai un sef englez?   Cum este sa ai un sef englez? Icon_minitimeDum Apr 05, 2009 11:03 pm

-


Ultima editare efectuata de catre Nicoleta Baciuc in Mar Ian 03, 2012 11:18 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Admin
Admin



Mesaje : 32
Data de înscriere : 07/02/2009

Cum este sa ai un sef englez? Empty
MesajSubiect: Re: Cum este sa ai un sef englez?   Cum este sa ai un sef englez? Icon_minitimeVin Apr 24, 2009 10:03 pm

Draga Nicoleta,

Ce elemente de religie, educatie familiala etc, crezi ca duc la aceasta convietuire pasnica a mai multor sotii? Sa fie la mijloc o anume inclinatie spre gregaritate (adica spre spiritul de turma, in defavoarea individului) care face ca persoana, ca parte a societatii, sa conteze destul de putin?
Sus In jos
https://mgmintercultural.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Cum este sa ai un sef englez? Empty
MesajSubiect: Re: Cum este sa ai un sef englez?   Cum este sa ai un sef englez? Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum este sa ai un sef englez?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum este sa ai un sef englez?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: