Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 BritTeen- cultura generala

In jos 
AutorMesaj
Dana Halchias




Mesaje : 2
Data de înscriere : 25/05/2009
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

BritTeen- cultura generala Empty
MesajSubiect: BritTeen- cultura generala   BritTeen- cultura generala Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 4:25 pm

Buna ziua!

Intotdeauna mi-am dorit sa cunosc cat puteam de multe limbi straine.Mi se pare cel mai interesant domeniu,mai ales ca inteleg prin asta ceva mai mult decat informatiile pe care le ti le ofera un manual preparator. Desi mai studiasem engleza la British Council cand eram in generala(si centrul era la in primii lui ani-ah ce vremuri!) am primit in liceu(am absolvit Colegiul National Sf Sava sectia bilingv engleza) invitatia de a ne alatura unui nou proiect pentru elevi:BritTeen. Era ceva care la inceput nu ne entuziasma prea tare deoarece noi deja studiam cultura Marii Britanii de la the Lake Poets pana la Commonwealth dar ne-am supus insistentelor si ne-am dus la interviul.In scurt timp se formase un grupa de aproximativ 100 de elevi,din Bucuresti dar si din provincie(atunci ne-am dat seama de importanta cursului cand erau ati elevi care veneau doar pt cursul care ocupa intreaga sambata din alte orase ale tarii-ne-am simtit foarte prost ca nu am stiut sa valoram sansa caare ne fusese acordata).Grupul era aparent eterogen, licee cu profiluri diferite singurele doua variabile ce ne legau era nivelul avansat de engleza si varsta adolescentina. Am fost impartiti in 10 grupa a cate 10 elevi si inceput sa luam parte la diverse cursuri fie de istorie (Heads are falling from the Tower"-despre the Tower of London) fie despre arhitectura mondiala ("Reading buildings"),jurnalism,cinema,moda,teatru,literatura ("A walk with Poe,Wilde,Shakespeare and Keats"). Cursurile erau in marea majoritate dezbateri,ne documentam despre tema aleasa inainte si la curs schimbam pareri,organizam dezbateri a la carte sau puneam in practica ce invatam. A durat toata experienta aproape un an,dar cantitatea de informatie primita a fost incredibil de mare.Am avut ocazia sa fim coordonati de profesori chiar din UK dar cel mai important a fost faptul ca materia era astfel organizata incat sa fie atragatoare(de la titlurile cursurilor pana la punerea in practica a proiectelor-de exemplu piese de teatru,scurtmetraje,ziarul britteen etc) .Eram motivati deoarece grupul nostru trebuia sa fie "valedictorian" si sa castige premiul final cu maximul de punctaj si de aceea ne pregateam foarte mult inafara cursurilor,documentandu-ne despre teme in biblioteca lor,la teatru sau prin intermediul personalitatilor pe care ni le puneau la dispozitie. Proiectul a fost un pilot in momentul in care am participat eu dar s-a dovedita a fi un succes.Cu totii am plecat acasa castigati .Acum insa cred ca timpurile s-au mai schimbat deoarece au fosrte multi elevi la toate cursurile(care costa exagerat de mult ) si mie mi se pare ca si-au mai pierdut din valorile pe care initial vroiau sa le promoveze si asta este trist deoarece azi mai mult ca oricand avem nevoie de tineri cu o buna cultuta generala,mai ales ca acum e mai usor sa calatoresti ,sa participi la competitii internationale etc.


Halchias Dana Alexandra grupa 1749 seia B
Sus In jos
 
BritTeen- cultura generala
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Putin despre cultura Spaniei
» Turcia, o cultura cu totul si cu totul speciala

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: