Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 5 zile pe Coasta de Azur

In jos 
AutorMesaj
alice.csizmadi




Mesaje : 1
Data de înscriere : 01/06/2010

5 zile pe Coasta de Azur Empty
MesajSubiect: 5 zile pe Coasta de Azur   5 zile pe Coasta de Azur Icon_minitimeMar Iun 01, 2010 1:40 am

In martie, anul trecut, am vizitat Coasta de Azur. In cele 5 zile petrecute acolo, am vazut cateva orase din Sudul Frantei. Ne-am cazat la un unchi, la Nisa, acesta fiind primul oras vizitat. Promenade d'Anglais, binecunoscuta alee de la malul Marii Mediterane, era plina de oameni veseli care mergeau cu bicicleta sau cu rolele, se plimbau si se bucurau de priveliste si de vremea frumoasa. M-am bucurat foarte tare la vederea Hotelului Negresco de peste drum, stiind ca a fost construit de romanul Henri Negresco. Am prins si Carnavalul de la Nisa, eveniment ce are loc primavara, o data la doi ani. Cateva zile in care papusi gigantice defileaza prin centrul orasului. Au urmat Cannes, unde am vazut cladirea in care are loc an de an Festivalul de Film; Monaco, unde am vizitat castelul si am vazut cazinoul; Grasse, unde am vizitat multe fabrici de parfumuri. Numitorul comun al acestor orase este soarele, marea si veselia localnicilor.

Cel mai mult mi-au placut micile cetati din varfurile dealurilor, unde timpul parca se oprise in loc. Franta secolului XX era acolo, intacta. Este greu de descris in cateva randuri aceste locuri, nici pozele nu pot exprima bine ce se intampla acolo, trebuie sa vezi cu ochii tai.

Va recomand cu caldura Sudul Frantei. Chiar daca este o zona turistica foarte scumpa, merita cu siguranta sa o vizitati.

Alice Csizmadi, Anul III, Seria B, Grupa 1744
Sus In jos
 
5 zile pe Coasta de Azur
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Californian Summer
» Londra in 4 zile :)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: