Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Week-end la Amsterdam

In jos 
AutorMesaj
andreea mierlea




Mesaje : 3
Data de înscriere : 15/05/2010

Week-end la Amsterdam Empty
MesajSubiect: Week-end la Amsterdam   Week-end la Amsterdam Icon_minitimeSam Mai 15, 2010 4:35 pm

Amsterdam este unul dintre cele mai moderne orase din Europa - frumos, tineresc si relaxat, cu multe lucruri de facut si de vazut, cu multe baruri, mancare din toata lumea si oameni prietenosi. O vizita in acest oras poate semana cu o imersiune in secolul XVII deoarece arhitectura din aceasta perioada abunda in centrul orasului. Insa cochetul oras olandez inseamna mult mai mult.
Odata ajunsi(impreuna cu prietenul meu) la Amsterdam, vizitarea Muzeului Casei lui Rembrandt devine un scop in sine. Casa faimosului maestru se afla in centrul orasului, fiind un obiectiv usor de reperat. Muzeul adaposteste lucrari mai putin cunoscute, dar si numeroase obiecte ce au apartinut candva renumitului pictor. Aici veti putea admira busturi clasice, lanci tribale, pesti exotici impaiati, toate dipsuse pe rafturile din incaperea artistului care ii foloseau acestuia drept inspiratie.
Am facut o plimbare pe cele "Noua Strazi". Harald van der Goot (sau Noua Strazi) este un cartier minunat insesat de strazi unde se gasesc multe buticuri boeme. Antichitati, tesaturi fine, baruri, articole vestimentare, incaltaminte, produse de patiserie si cofetarie, cafenele, toate se gasesc aici.
Am vizitat Muzeul Domnul Nostru din Pod care este de fapt o biserica catolica clandestina. Inadecvat amplasata in centrul Cartierului Rosu, muzeul reprezinta una dintre cele mai mari surprize ale orasului. Am urcat treptele unei case din secolul al XVII-lea si brusc ne am trezit intr-o minunata biserica de marmura aflata in pod. Ceea ce este mai uimitor este ca in aceasta capela s-au tinut slujbe religioase timp de peste 200 de ani.
Amsterdamul este un oras ce merita vizitat cu adevarat!

Mierlea Andreea Geanina
Mrk, gr 1750
Sus In jos
 
Week-end la Amsterdam
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Supravietuire in Cairo

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: