Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sighisoara

In jos 
AutorMesaj
Alupoaie Andreea




Mesaje : 2
Data de înscriere : 16/04/2010

Sighisoara Empty
MesajSubiect: Sighisoara   Sighisoara Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 9:58 pm

Cand eram mica am avut ocazia sa ajung in Sighisoara, un oras care mie mi-a ramas in suflet si in care as vrea sa ma introc. Chiar daca am stat putin timp in oras si am vizitat doar partea veche a acestuia(Cetatea Sigisoara), a reusit sa ma impresioneze.
Cetatea a fost construita in secolul 13 si refacuta ulterior in secolul 14 avand in prezent aspectul unei asezari cu cu strazi inguste, cu cladiri vechi, masive , realizate preponderent din caramida. Ansamblul este inconjurat de o serie de ziduri lungi de 930 de metrii, strajuite de 14 turnuri de aparare, fiecare turn fiind ridicat de catre una din breslele ce activau in oras - de unde le provin si denumirile. In prezent se pastreaza doar 9 din aceste turnuri si anume: Turnul Tabacarilor (dateaza din secolul 14), Turnul Cositorilor (dateaza din secolul 14, refacut in secolul 15, inalt de 25 de metrii cu guri de tragere), Turnul Cojocarilor (din secolul 14, refacut in 1676), Turnul Fierarilor (1631), Turnul Croitorilor (din secolul 14, refacut in 1678 dupa explozia din timpul marelui incendiu din 1676, restaurata in 1935), Turnul Funarilor (tot din secolul 14), Turnul Macelarilor (secolul 15), Turnul Cizmarilor (din 1521, refacuta dupa marele incendiu din 1676) si Turnul cu Ceas (cel mai mare si cel mai puternic - descriere detaliata in sectiunea separata dedicata acestuia). Plimbandu-ma pe acele stradute inguste, vechi si linistite ale cetatii si vazand toate aceste monumente, pastrate atat de bine pana in acest moment, simnteam cum incet, incet patrund intr-o alta epoca a istoriei, una de mult trecuta. Ma imaginam traind acolo si strabatand acele stradute zi de zi. Ce sa mai.....pentru mine Sighisoara e cel mai frumos oras al Romaniei - din cate am vazut pana acum si am vazut destul de multe, un oras in care sper sa ajung din nou cat de curand si sper ca de data asta sa am mai mult timp sa il vizitez si sa ma plimb pe stradutele vechi ale cetatii. Smile
Sus In jos
 
Sighisoara
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: