Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Living the american dream!!!

In jos 
AutorMesaj
narcisa_iancu




Mesaje : 2
Data de înscriere : 29/04/2010
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Living the american dream!!! Empty
MesajSubiect: Living the american dream!!!   Living the american dream!!! Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 7:50 pm

Stiu ca multi dintre noi au fost cu Work&Travel in State, avand fel si fel de patanii de la plecare si pana la intoarcere. Experienta mea a fost una in mare parte fericita. Acesta s-a intamplat vara trecuta de la jumatatea lui iunie pana in octombrie.De la Las Vegas si cazinouri am ajuns pana la urma sa plec in Rehoboth Beach, Delaware.

Pe langa Washington D.C., NYC, Niagara Falls, as vrea sa povestesc un pic de ce mi-au placut americanii. Sa incep prin a va zice ca am lucrat ca si Crew Member la Cold Stone Creamery, un fel de mini fabrica de inghetata in care mirosea delicios si care avea cea mai buna inghetata ever. Pozitia de Crew Member presupunea sa stii sa faci de toate: de la inghetata , pana la a servi clientii, a sti toate nebuniile de sortimente si a incasa banii. Nu a fost tocmai un job usor si pot sa zic ca am avut parte de cei mai de treaba sefi care au avut rabdarea necesara sa ne explice tot cu calm.Au fost extraodinari de intelegatori si deschisi.De fiecare data cand am avut nevoie de zile libere pentru difrite excursii le-am avut.Obisnuiau sa ne faca cinste cu pizza sau gogosi la munca in pauza Au organizat pana si o iesire cu barca personala pentru angajati.Nu am avut parte de prea multi oameni neseriosi sau prosti. Majoritatea erau foarte deschisi si prietenosi si cu o bunadispozitie pe care nu o gasesti decat foarte rar printre romani. Bine, e si de inteles avand in vedere diferenta de calitate a vietii si a nivelului de trai.

Ceea ce mi-a mai placut a fost faptul ca sunt foarte saritori si darnici, si chiar dispusi sa te ajute chiar daca esti un necunoscut. De asemenea si faptul ca sunt lipsiti de prejudecati. De exemplu, Rehoboth Beach este recunoscut ca fiind orasul gay-ilor.Nimeni nu intorcea capul dupa ei, nici macar la cuplurile de 50-60 de ani. Pot sa mai adaug si ca daca e sa pierzi ceva ai mari sanse sa recuperezi ce ai pierdut.

...Si cam atat...menirea istorioarei era sa sa scoata in evidenta niste diferente si totodata lucrurile bune despre americani. Restul nu-l dezgrop acum...Very Happy

Iancu Narcisa
Grupa 1747 (gr4)
Sus In jos
 
Living the american dream!!!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: