Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 euro2008 Elvetia &others

In jos 
AutorMesaj
Mihai Simion




Mesaje : 2
Data de înscriere : 06/05/2010

euro2008 Elvetia &others Empty
MesajSubiect: euro2008 Elvetia &others   euro2008 Elvetia &others Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 7:50 pm

Campionatul European de Fotbal din Elvetia,EURO 2008, a fost o experienta cu adevarat unica...pe langa sansa de a vizita una dintre cele mai frumoase tari ale continentului, poate mai important,am avut ocazia sa observ putin cate putin din "acel ceva" al fiecarui popor.Asta pentru ca orice campionat european de fotbal inseamna mult mai mult decat niste simple meciuri de fotbal...reprezinta de fapt punctul de intalnire a marilor culturi europene. Iar vis-a-vis de asta,pe durata celor 2 saptamani, am reusit sa mi dau cat de cat seama de imaginea pe care noi romanii o avem in alte locuri, indeosebi in Franta,Italia,Olanda,vecinii de grupa Smile Evident,italienii cei mai scarbosi, au inceput cu injurii si cu tiganii, francezii...la locul lor, olandezii...surpriza incredibil de placuta.Practic in Basel si Zurich unde s-au disputat meciurile grupei,romanii si olandezii erau ca fratii,la terase impreuna,pe strada se salutau...absolut nici o prejudecata din partea lor. Very Happy Iar acum despre tara gazda...elvetienii au ramas placut surprinsi de vizita "noastra".Se asteptau sa aiba probleme cu furturi,se gandeau ca o sa apara numai "colorati"... Cea mai amuzanta chestie mi s-a parut o stire vazuta intr-o seara la postul national de televiziune...evident despre romani :p Cum ca se asteptau sa vina romanii cu trenurile, cu "ia-ma nene",in tiruri(chiar a aparut imaginea unei carutze) si cand colo...au filmat parcarea de la meciuri,filmau prin orasele unde erau romani,pe autostrada si au descoperit ca situatia era tocmai invers...masinile din Romania concurau cu cele din Elvetia. A fost un adevarat soc pentru cei de acolo sa vada un nr. atat de mare masini "pricajite" insemnate cu RO Smile
P.S. intr-un top facut de ziarele locale, suporterii Romaniei au iesit pe locul 3 in topul celor mai bune galerii Razz (cel purin 12 000 de romani la fiecare meci )
Sus In jos
 
euro2008 Elvetia &others
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: