Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Andrea non c'e, Andrea e Andrei

In jos 
AutorMesaj
marcoci loredana




Mesaje : 3
Data de înscriere : 15/04/2010

Andrea non c'e, Andrea e Andrei Empty
MesajSubiect: Andrea non c'e, Andrea e Andrei   Andrea non c'e, Andrea e Andrei Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 4:56 pm

Ma numesc Marcoci Loredana ( Marketing, Grupa 1750 respectiv grupa 4 in cadrul seminarului de Management Intercultural) si vreau sa va vorbesc despre profesorul meu de origine italiana din cadrul Facultatii de Stiinte Politice, specializarea Sociologie (SNSPA).
In ultimul meu an la SNSPA, pe semestrul al doilea, printre celelalte cursuri am avut, si am inca Smile cursul de Teoria Democratiei. La inceput semestrului, dupa cum face fiecare student, din curiozitate, m-am uitat sa vad cu ce profesor/profesoara voi face acest curs, cu.....Andrea Menna. Nu o cunosteam, nu mai facusem impreuna nici un alt curs sau seminar, si asa luni dimineata la ora 8 Sad( am venit la curs ca sa incep semestrul cu dreptul ca sa zic asa. Nu am asteptat mult, cel mult cinci minute, ca intra in sala un profesor, care se prezinta: "Buna dimineata dragii mei, numele meu este Andrea Menna si vom face impreuna cursul si seminarul de Teoria Democratiei". Nedumerita si buimacita in acelasi timp, ma trezesc din starea de somnolenta. Profesorul, vazandu-ne pe toti surprinsi ia creta si isi scrie pe tabla numele mentionand ca " Da, sunt barbat, nu femeie asa cum probabil va asteptati, daca eram femeie numele meu era Andreea" zambind subtil. Ne-a lamurit insa in continuare spunandu-ne ca este de origine italiana.
Lasand la o parte aceasta surpriza de inceput de semestru, pot sa va spun ca Andrea ne-a surprins placut pe tot parcursul semestrului prin modul sau de predare dar si prin atentia pe care o da fiecaruia dintre noi. Inca din primul seminar ne-a pus la dispozitie atat adresa sa de mail cat si toate numerele sale de telefon si ne-a spus ca, indiferent de problema pe care o avem, chiar si daca avem o nelamurire cu care am ramas de la curs sau seminar sa nu ezitam sa il contactam, pentru ca de asta este aici pentru noi, pentru a ne invata. Pe parcursul cursului vazand ca unii colegi mai intarziau, a hotarat ca incepand cu seminariile urmatoare sa ne intalnimde la 8:30, motivand ca ne pune aceste 30 de minute la dispozitie pentru ca cei ce au acest obicei de a intarzia sa nu piarda din esenta cursului deoarece vor avea nelamuriri pe parcurs, si decat mult si prost mai bine mai putin si bun. Tot in acest prim curs despre care ne-a precizat inca de la inceput ca este unul informativ, ne-a luat pe fiecare in parte si ne-a intrebat daca putem veni la curs si seminar, daca exista situatii in care lucram, sau mai facem o facultate(cum este in cazul meu) spunandu-ne ca ii intelege pe cai care nu vor putea veni atata timp insa cat le cunoaste situatia si stie ca nu lipsesc din alte considerente. De asemenea ne-a intrebat ce dorim sa facem pe viitor, la ce mastere vrem sa ne inscriem, sfatuindu-ne in legatura cu acestea pe fiecare in parte.
Ceea ce m-a mai impresionat a fost in cadrul unui curs de la inceputul semestrului cand ne-a spus ca daca vreo unul din noi vrea sa -si dea licenta in acest domeniu ne sta la dispozitie dar sa vorbim cu el din timp deoarece el indruma cel mult doi-trei studenti pentru licenta pentru a se putea ocupa de acestia in adevaratul sens al cuvantului.
Un alt aspect care m-a surprins a fost legat de proiectul de final de semestru pe care fiecare student trebuie sa il faca. Andrea ne-a lasat pe noi sa ne alegem tema proiectului si in cadrul unui seminar a vorbit cu fiecare dintre noi intrebandu-ne ce teme de licenta avem, incercand sa faca o legatura intre proiectul pentru seminar si tema noastra de licenta, sfatuindu-ne in legatura cu tema aleasa pentru a ne fi de folos si mai departe.
Am fost impresionata de daruirea sa de a face treaba bine, de dorinta de a ne face sa ramanem cu ceva dupa acest curs, de interesul pentru fiecare in parte, de implicarea sa in proiectele noastre de viitor mai mult decat un oricare alt profesor, mai mult decat propriul nostru profesor de licenta si cred ca aceste lucruri se datoreaza educatiei si normelor de valori pe care cultura sa i le-a insuflat. Pot sa spun ca este primul profesor la care desi examenul final este unul oral nu mergem cu frica.
Sus In jos
 
Andrea non c'e, Andrea e Andrei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: