Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Vecinii mei chinezi!

In jos 
AutorMesaj
MihalascuDaniela




Mesaje : 3
Data de înscriere : 06/05/2010

Vecinii mei chinezi! Empty
MesajSubiect: Vecinii mei chinezi!   Vecinii mei chinezi! Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 3:56 pm

Ma numesc Mihalascu Daniela, facultatea de Marketing, an 3, grupa 1750(grupa 4), SERIA C .

Despre vecinii mei chinezi:

Inainte sa ma mut cu prietenul meu am stat in gazda. In scara blocului la un apartament stateau vreo 8 chinezi ( si sincer, nu exagerez) in doua camere plus faptul ca unii erau si casatoriti pentru ca ii intalneam adesea cand asteptam liftul, implicit urcand cu ei. Pot spune ca experienta a fost si placuta,dar si neplacuta si o sa va spun de ce.
Sa incep cu lucrurile care nu mi-au placut : faptul ca stateau sub apartamentul meu , clar nu a fost un avantaj, deoarece galagia era la ordinea zilei( ei fiind foarte multi), se auzeau doar cuvinte in chineza(normal) cand se certau sau vorbeau (pentru ca nu stiam cand se cearta sic and vorbesc, deoarece vorbeau tare si de obicei, cel putin unii dintre ei). Inca un lucru care nu mi-a placut era faptul ca atunci cand asteptam liftul si veneau mai multi, trebuia sa ii las pe ei din politete si asta de fiecare data pana m-am plictisit si am inceput sa urc pe scari ca nu mai vroiam sa mai astept(etajul la care am stat era 8, deci va puteti inchipui cum e sa uric).
Mi-a placut faptul ca unii dintre ei(pentru ca nu mai stiu cu cine m-am intalnit si nu, fiind foarte multi ) este ca sunt civilizati, politicosi si au bunul simt dezvoltat. Am inceput sa comunic cu unul dintre ei(mai tinerel, bineinteles) in engleza in timp ce asteptam liftul si am fost curioasa sa aflu de ce stau asa de multi intr-un apartament asa de mic si mi-a raspuns ca unii nu muncesc si ca venitul lor este foarte mic si nu isi permit altceva. Am inceput sa vorbim mai mult si mi-a povestit un pic despre gastronomia lor, mi-a spus ca bea mult ceai si m-a dus la un restaurant chinezesc sa incerc ceva specific lor. Tin sa va spun ca nu mai stiu ce am mancat(ceva cu pui parca), dar stiu sigur ca era foarte condimentata mancarea si foarte gustoasa. Am descoperit un om foarte cald, deschis si foarte destept. Despre imbracamintea lor nu am prea multe de spus, deoarece se imbraca casual , la fel ca noi, pentru ca sunt stabiliti in Romania, probabil daca erau la ei in China se imbracau specific lor , cu kimono si toate cele.
Sus In jos
 
Vecinii mei chinezi!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: