Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 particularitati ale culturilor arabe si africane

In jos 
AutorMesaj
oanaiordan




Mesaje : 2
Data de înscriere : 05/05/2010

particularitati ale culturilor arabe si africane Empty
MesajSubiect: particularitati ale culturilor arabe si africane   particularitati ale culturilor arabe si africane Icon_minitimeMier Mai 05, 2010 10:42 pm

Datorita semestrului pe care l-am petrecut in Varsovia, am reusit sa cunosc persoane din culture diferite. In randurile ce urmeaza am sa enumar cateva particularitati ale unor culture diferite de cea europeana.
Am fost surprinsa sa aflu diverse obiceiuri din cultura Africana, ma refer aici in special la persoanele din Nigeria cu care am avut ocazia de a socialize.Nigeria cuprinde mai mult de 200 de subculture, fiecare subculture avand propria limba si obiceiura, insa limba oficiala in Nigeria este engleza, aceasta tara fiind fosta colonie britanica. Astfel, am aflat ca sunt foarte politicosi, zamvesc foarte mult. Chiar in momentele in care contrazic o fac tot cu zambetul pe buze. Au un respect foarte mare pentru parinti si persoanele mai in varsta – acestora pe langa saluturile politicoase le saruta mainile, iar in fata parintilor ingenuncheza cand se intalnesc. Indifferent de cat de grabiti sunt, in momentul in care se intalnesc cu cineva cunoscut pe langa saluturile politicoase, intreaba persoana respectiva ce s-a mai intamplat, cum sta cu sanatatea, intreaba de membrii familiei etc. Este o dovada de lipsa de respect daca se scuza cu lipsa de timp, cu faptul ca se grabesc.
Am avut ocazia de a cunoaste si persoane apartinand culturii arabe, din tari precum Pakistan, Emiratele Arabe, Tunisia. Astfel am aflat reguli precum faptul ca mai intai trbuie salutati cei in varsta si apoi cei mai tineri, in plus, la masa, cei batrani sunt serviti primii si nimeni nu incepe sa manance inaintea acestora. De asemenea, femeile trebuie sa poarte val si nu pot sta in camera cu personae necunoscute fara a fi present un barbat din familie. Casatoriile sunt aranjate de catre familiile mirilor, iar in cazul familiilor mai instarite se practica casatoria intre rude pentru a nu instraina bunurile familiei. Musulmanii nu pot consuma alcool, insa in tarile arabe exista magazine ce comercializeaza strainilor alcool, in urma prezentarii pasaportului. Femeile musulmane nu pot lucre in orice domeniu, in cea mai mare parte lucreaza in sistemul sanitar sau educational. Ceea ce mi s-a parut interesant este faptul ca locuintele sunt construite in mai multe aripi, existand aripa femeilor si aripa barbatilor. La majoritatea petrecerilor, participa numai barbate, sigurele femei fiind dansatoarele din buric, acestea avand un statut special. Rigurozitatea, strictetea in cultura araba difera de la o tara la alta.

Iordan Oana, Grupa 1747 (grupa 4), Marketing, anul III
Sus In jos
 
particularitati ale culturilor arabe si africane
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Particularitati si maniere in cadrul culturilor orientale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: