Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Gusturi culinare ciudate :)

In jos 
AutorMesaj
anda alexandrescu




Mesaje : 4
Data de înscriere : 15/04/2010
Varsta : 36

Gusturi culinare ciudate :) Empty
MesajSubiect: Gusturi culinare ciudate :)   Gusturi culinare ciudate :) Icon_minitimeMier Mai 05, 2010 8:14 pm

Locatie: Franta, Aix-en-Provence. Seara. Vreme superba, prieteni foarte buni, o foame de lup. Eu, un belgian, un francez si doua bulgaroaice ne asezam la o masa pe terasa unui restaurant pentru a servi cate ceva. Un ospatar francez foarte amabil ne aduce meniul, in care feluri de mancare cu denumiri pompoase ne faceau cu ochiul.
Intr-un final aleg ce imi suna mie cel mai bine si spun cu voce tare. Au urmat si reactiile:
Francezul: "Foarte bun! Excelenta alegere!"
Belgianul: "Eu zic sa te gandesti mai bine! Stii ce comanzi?"
Cert e ca nu am comandat si bine am facut! Poate ca francezii mananca asa ceva, dar eu nu cred ca as fi reusit. Very Happy Se pare ca alesesem un fel de mancare cu friptura rosie. Ideea e ca ei au trei feluri de friptura: bruna (care e friptura normala la noi), roz (ne utem imagina ca ar fi o fritura in sange la noi, dar e mult mai mult, prietenul meu belgian avea sange in farfurie dupa ce a consumat friptura roz Shocked ) si rosie.
Acum va intreb si pe voi, cum credeti ca arata friptura rosie?Smile

Sper ca am dat startul unei discutii lungi pe tema: Gusturi culinare ciudate. Daca ati mancat sau macar vazut ceva ciudat printr-o tara straina, postati sa aflam si noi.

Alexandrescu Anda, Grupa 1(Grupa 1739), Management intercultural, an 3, seria a, Marketing
Sus In jos
 
Gusturi culinare ciudate :)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: