Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cu cine sa nu faci business-uri...

In jos 
AutorMesaj
Marius C




Mesaje : 2
Data de înscriere : 05/05/2010

Cu cine sa nu faci business-uri... Empty
MesajSubiect: Cu cine sa nu faci business-uri...   Cu cine sa nu faci business-uri... Icon_minitimeMier Mai 05, 2010 7:33 pm

Voi incerca sa sintetizez aceasta experienta interculturala personala in aceste cateva randuri, insa nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, ba chiar va rog sa incercati si sa ma contraziceti.
Este vorba despre "mitul" despre care am auzit de mic in discutiile celor mai mari: nu face afaceri cu arabi sau evrei. Intr-un moment al vietii mele, iata ca am fost pus in postura de a alege:?: : iau de buna ce spun ceilalti si risc sa traiesc intr-o posibila eroare sau aflu pe pielea mea adevarul? Fara sa stau pe ganduri am acceptat sa imi pun capacitatile intelectuale la contributie, contracost bineinteles, in slujba unei persoane de nationalitate araba. Din toate rasele pamantului, am vrut eu sa lucrez cu un arab farao . In primele zile, impresia mea era deja conturata binisor: omul e corect, stie ce face, stie ce vrea, o sa mearga perfect! Ca sa concluzionez - in ultimele zile impresia era urmatoarea: stie ce face (eu nu stiam), stie ce vrea (nici asta nu stiam)! Adicatelea, Rolling Eyes banii ii astept si acum si cred ca mai am de asteptat cateva vieti. Mai bine traiam in "posibila eroare.... Laughing
Sus In jos
Marius C




Mesaje : 2
Data de înscriere : 05/05/2010

Cu cine sa nu faci business-uri... Empty
MesajSubiect: Particularitatile capitalei Bavariei   Cu cine sa nu faci business-uri... Icon_minitimeJoi Mai 06, 2010 11:44 pm

De la Marienplatz si turnurile BMW, pana la ceasul cu cavaleri medievali si clopotei din impozanta cladire a primariei si cel mai luminat stadion din lume Allianz Arena, Munchen este un oras cat se poate de deosebit. Desi orasul a fost pur si simplu distrus in timpul celui de al doilea razboi mondial, arhitectura s-a pastrat in cele mai multe cazuri. reconstructia a fost facuta in asa fel incat sa se pastreze stilurile arhitectonice, iar acolo bombele au fost prea puternice si prea multe, fatadele cladirilor au fost vopsite/gravate in asa fel incat sa arate la fel ca inainte. O alta dovada a "maiestriei" nemtesti de a scoate aur din piatra seaca este Olympia Park. Cand te plimbi prin acest parc, ai impresia ca esti intr-o regiune muntoasa, sau macar de deal si podis. Explicatia este urmatoarea: toate mormanele de pietre, molozul si cladirile distruse in timpul razboiului a fost strans in acest loc, iar pe ele s-a construit acest parc. Gramezile de moloz sunt acum niste dealuri inverzite cu pomi si alte ierburi, care arata foarte, foarte bine. Dezavantajul este ca atunci cand bate soarele foarte tare vara (mai mult de o luna pe an nu se intampla, bafta lor) locuitorii din preajma parcului spun ca se simte un miros de gunoi din aceste dealuri...

Dar destul cu povestile. Alte locuri care merita vazute in Munchen: neaparat Englischer Garten - un parc extraordinar de frumos cu peluze intinse de iarba (la ei chiar ai voie sa o calci, poti sa te si tavalesti daca vrei, si ai voie mai mult de 4 Wink ) iar in capatul lui se afla terasa de langa lac, unde poti sa te bucuri de o bere buna la halba clasica de 1 L, asortata cu un covrig bavarez; Gradina Zoologica - tot ce trebuie sa va spun e ca acolo nu iti este mila de animale, si cu asta am spus multe.

Cat despre oameni, numai de bine. Nemtii chiar sunt niste oameni seriosi asa cum se spune. Cand merg pe strada sunt seriosi, nu rad ca natangii la tine, asa cum se intampla prin alte parti.Isi vad de treaba lor, nu le pasa cum e imbracat cel de langa (nu ii pasa foarte mult cum e imbracat nici el, oricum), iar daca iti zambesc, sa fii sigur ca te place, nu iti zambeste strengareste de fatada. Sunt seriosi la munca, sunt seriosi cand conduc masina sau bicicleta. Iar cand e vorba de distractie, sunt si MAI seriosi! E binecunoscut OctoberFest pentru seriozitatea oamenilor de a nu pleca acasa pana nu au baut cu seriozitate 1 butoi de bere. De asemenea, daca au iesit la terasa sau in club, se distreaza serios pana rasare soarele...si asta nu pentru ca insista sa stea pana la zi ca romanii, care asteapta sa dea drumul la metrou...chiar se distreaza serios!
Sus In jos
 
Cu cine sa nu faci business-uri...
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: