Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 cum e sa ai o sefa olandeza

In jos 
AutorMesaj
cezpop




Mesaje : 4
Data de înscriere : 07/04/2009

cum e sa ai o sefa olandeza Empty
MesajSubiect: cum e sa ai o sefa olandeza   cum e sa ai o sefa olandeza Icon_minitimeSam Apr 11, 2009 10:36 pm

Buna, ma numesc Cezara Popovici (grupa 1754).

In fiecare vara, in ultimii 4 am lucrat intr-o tabara internationala din Anglia aflata sub patronatul unui ong belgian. Tabara dureaza 2 saptamani si este destinatata elevilor din Belgia, Olanda, Franta, Elvetia, Italia si Germania care vor sa isi petreaca vacanta distractiv invatand limba engleza.
Pe langa vorbitorii nativi, personalul este si el international oferind astfel o experienta multiculturala. Vara aceasta mi-am schimbat locatia obisnuita de tabara pentru a vizita si alte locuri. Implicit s-a schimbat si seful.
In prima zi am fost intampinata de o domnisoara cu vreo 2 ani mai mare, o olandeza simpatica pe nume Sophie. Am fost uimita cum o persoana atat de tanara va putea sa directioneze programul de animatie al taberei. Dupa ce tot personalul s-a instalat a avut loc prima sedinta. Fiecare s-a prezentat si la indrumarea lui Sophie am spus ce am vrea sa facem in tabara. Apoi s-a prezentat si ea...dar nu ca sefa noastra. Discursul ei a fost cam in felul urmator:
....Sophie era acolo sa ne ajute, sa ne aduca lucrurile de care aveam nevoie pentru a tine orele cu elevii, materialele pentru atelierele de arta si echipamentul pentru sport. Ea era acolo sa ne sprijine in orice activitate pe care doream sa o facem pentru copii. Ea facea xeroxurile, ea aducea apa, ea aducea boxele pentru ora de muzica...in orice zi ea era omul pe care puteai conta si la care puteai sa apelezi daca vroiai ceva rezolvat. In nici un caz ea nu era sefa ci un administrator de resurse, omul care facea grupelede elevi, orarul sau cel care suna de clasa....era persoana pe care o intreabai ce urmeaza in programul zilei......
Din nou am fost extrem de uimita. Cum, seful nu e omu' mare si rau care sta degeaba si emite ordine sau individul care te urmareste daca ai gresit?
Nu, aici regula era altfel, aici regula avea o fata mai mult decat umana, era chiar blonda si zambitoare. Aici a domni insemna a servi. Sef este pastrat numai cel care este cel mai de folos celorlalti. A fi sef nu e un rang de mandrie ci o munca smerita. Astfel ajunsese Sophie "sefa", castigand respectul si bunavointa celorlalti devenind de nelipsit in munca si ajutorul sau.
Intr-adevar, conform primului discurs, tabara a decurs perfect, intreg personalul functionand ca o echipa spre binele taberei si al elevilor acesteia si totul conform obiectivelor pe care ni le stabilisem chiar noi in prima zi. Aceasta experienta m-a invatat sa nu imi mai doresc sa ajung sus numai pentru prestigiu sau putere ci sa ma gandesc bine mai intai daca detin utilitatea necesara pentru a fi indeajuns de folos, pentru a ajuta, indruma si schimba in bine oamenii pe care ii voi intalni in locul respectiv.
Sus In jos
 
cum e sa ai o sefa olandeza
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: