Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Italienii sunt draguti si cand se cearta

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
irina.strungareanu




Mesaje : 7
Data de înscriere : 04/05/2010

Italienii sunt draguti si cand se cearta Empty
MesajSubiect: Italienii sunt draguti si cand se cearta   Italienii sunt draguti si cand se cearta Icon_minitimeMar Mai 04, 2010 3:09 pm

Mi-a fost dat sa traiesc una din cele mai frumoase colaborari de pana acum.

Intr-o zi, pe nepusa masa, primesc un mail de la un regizor vienez (alaturi de care eram implicata intr-un alt proiect), in care imi spunea destul de vag despre o formatie de muzica de origine italiana, care trebuie sa filmeze un videoclip peste 10 zile si ca el m-a propus pe mine pentru rol. Bizar, ciudat, confuz... Am ezitat, sincer, deoarece eram la primul proiect cu respectiva persoana si nu-l cunosteam foarte bine. Totul se intampla prea repede, cu prea putine detalii si... buget redus. Nu intelegeam, nu mi se explica si de-aia ma temeam, probabil.

I-am sucit pe toate partile, ba chiar nu m-am lasat pana nu am avut un contract inainte sa plec. Inca eram nesigura. Urma sa plec la Venetia, singura, cunoscandu-l doar pe Alex (regizorul de care va spuneam), pe care nu-l mai vazusem decat o data. Mi-am luat inima in dinti si am plecat la Viena, de unde urma sa plec cu toata echipa de productie la Venetia.

Primul pe care l-am cunoscut a fost Angelo, unul din producatori. Italianul tipic. N-am avut loc sa vorbesc de el Smile Simpatic, carismatic, zapacit, cu o energie debordanta, a inceput incet sa-mi povesteasca toata aventura: exact in ziua in care am primit eu mailul cu propunerea, se hotarasera si ei sa inceapa proiectul. Aveau formatia, credeau in ea, trebuia s-o lanseze foarte curand si aveau nevoie de un videoclip pentru asta. Totul s-a decis in cateva ore. Chiar Alex imi spunea ca l-a sunat Angelo si discutia a fost asa:
...
Angelo: -... lansam albumul in aprilie!
Alex: -Super! Bafta!
Angelo: -Dar trebuie sa filmam clipul...
Alex: -Asa. Si?
Angelo: -Tu o sa-l produci!
Alex: -A, da?

Am aflat mai tarziu ca asa demareaza aventurile lor Smile Si Angelo e de vina mereu...

Am ajuns la Venetia si a inceput ceea ce nu-mi imaginam ca este posibil sa experimentez. Chiar daca nu cunosteam pe nimeni, m-am simtit ca acasa, cu oameni pe care ii stiam de o viata. Erau foarte putine lucruri puse la punct si cu toate astea, foarte putine momente de tensiune, care nici nu puteai sa le percepi asa, pentru ca italienii chiar sunt si mai draguti cand se cearta. Si, mai mult, au un fel de a rezolva micile conflicte intr-un fel ametitor, ca nu stii cand incep si cand se termina...

Insa partea mea preferata a fost seara dinantea filmarilor, cand ne-am adunat toti la o masa si am avut sedinta de brainstorming. Pot spune ca a fost un moment de magie. Toata lumea, si nu exagerez, absolut toti au venit cu idei, pe care le-am intors, din nou toti, pe toate partile si acolo, atunci, in cateva ore, un grup de oameni au ajutat la crearea unui videoclip... Mi-a fost dat sa vad ce inseamna cu adevarat munca in echipa. Iar mirarea mi-a fost cu atat mai mare cand, la ultima cina, in ultima zi, am aflat cu cine stateam la masa: oameni premiati la multe festivaluri... Simplitate, modestie, profesionalism, prietenie Smile

Restul intamplarilor nu le-as povesti, pentru ca exista acele momente in viata a caror magie o poti strica daca incerci sa le redai in cuvinte sau in scris...
Sus In jos
anda alexandrescu




Mesaje : 4
Data de înscriere : 15/04/2010
Varsta : 36

Italienii sunt draguti si cand se cearta Empty
MesajSubiect: Da, italienii sunt chiar draguti   Italienii sunt draguti si cand se cearta Icon_minitimeMier Mai 05, 2010 4:37 pm

Ai avut o experienta foarte frumoasa Irina, ne dam seama de asta si fara sa povestesti detaliile. Smile
Am intrat in contact cu italieni cand am fost in Franta la niste seminarii pe teme economice organizate de IES, si am ramas cu aceeasi impresie. Sunt persoane vorbarete, pline de energie, vesele, simpatice. Te imprietenesti repede cu ei si poti vorbi cam orice. Sunt foarte deschisi. Iar limba italiana e indescifrabila cand vorbesc ei repede Very Happy .
Sunt oameni cu care am ramas prietena si care ma mai intreaba din cand in cand ce mai fac! Mi-au lasat o impresie foarte placuta.

Alexandrescu Anda, Grupa 1739, an 3
Sus In jos
irina.strungareanu




Mesaje : 7
Data de înscriere : 04/05/2010

Italienii sunt draguti si cand se cearta Empty
MesajSubiect: Asa e!   Italienii sunt draguti si cand se cearta Icon_minitimeMier Mai 05, 2010 5:36 pm

Intr-adevar, e cam imposibil sa nu-i iubesti Smile
Sus In jos
irina.strungareanu




Mesaje : 7
Data de înscriere : 04/05/2010

Italienii sunt draguti si cand se cearta Empty
MesajSubiect: Re: Italienii sunt draguti si cand se cearta   Italienii sunt draguti si cand se cearta Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 1:41 pm

grupa 5, an III, Marketing
Sus In jos
Continut sponsorizat





Italienii sunt draguti si cand se cearta Empty
MesajSubiect: Re: Italienii sunt draguti si cand se cearta   Italienii sunt draguti si cand se cearta Icon_minitime

Sus In jos
 
Italienii sunt draguti si cand se cearta
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: