Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 cum se desfasoara o negociere la straini!

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Munteanu Catalin




Mesaje : 11
Data de înscriere : 04/04/2009
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

cum se desfasoara o negociere la straini! Empty
MesajSubiect: cum se desfasoara o negociere la straini!   cum se desfasoara o negociere la straini! Icon_minitimeLun Apr 06, 2009 12:02 pm

Buna , ma numesc Munteanu Catalin si am sa va relatez cum se pregatesc si conduc o negociere persoane apartinand altor culturi

Cu ceva timp in urma Ambasada Belgiei a solicitat un traducator de limba engleza pentru o negociere importanta.( primul lucru demn de mentionat este ca desi engleza este o limba de circulatie internationala, pe care orice reprezentant al unei companii prezente pe piata B->B ar trebuiii sa o cunoasca, belgienii au insistat in privinta unui traducator).

Ajuns mai devreme la ambasada am putut asista la "ritualul" de pregatire al negocierii. In primul rand camera in care urma sa aiba loc negocierea a fost aspirata, curatata, si aerisita. Un alt lucru demn de remarcat este faptul ca incaparea destinata negocierii nu era un birou ci, camera de protocol a ambasadei.Mobilierul in exces a fost indepartat din camera

Au fost tiparite si aduse materialele care sa ajute la desfasurarea negocierii: laptop ,retroproiector, si 3 dosare.

La sosirea persoanei asteptate pentru negociere, aceasta a fost intampinata de la masina si apoi condusa in interiorul ambasadei. A fost servita u diverse tratatii(ciocolata, prajiturele, lichior)- Very Happy au fost bune si gustoase ca le-am mancat eu mai mult de jumatate dupa terminarea negocierii Very Happy

apoi s-a trecut la prezentarea cerintelor si discutarea punctuala a diverselor sarcini. Persoana din interiorul ambasadei care purta negocierea a explicat detaliat fiecare cerinta, asteptare , sarcina prezenta in dosar, asigurandu-se in nenumarate randuri daca toate lucrurile sunt clare. Pentru usurarea prezentarii sa utilizat o prezentare power-point realizata intr-un mod profesional, si nu cum reprezentantii multor firme romanesti le alcatuiesc.

Tonul folosit a fost unul calduros , chiar prietenos , dar pastrand o nota importanta de respect.

Apoi sa trecut la rezolvare problemelor ridicate de-a lungul negocierilor, si l-a prezentarea ofertei de catre cealalta parte care participa la negociere. Dupa ce toate problemele au fost rezolvate a fost chemat un jurist si sa trecut la redactarea contractului. Dupa semnarea contractului s-a servit o cupa de sampanie jocolor jocolor si oaspetele prezent la negociere a fost condus politicos la masina

Totul a durat mai putin de 3 ore si a fost o negociere privind contractarea unei firme care sa asigure curatenia ambasadei
Sus In jos
Admin
Admin



Mesaje : 32
Data de înscriere : 07/02/2009

cum se desfasoara o negociere la straini! Empty
MesajSubiect: negociere   cum se desfasoara o negociere la straini! Icon_minitimeLun Apr 06, 2009 9:41 pm

Draga Catalin,

De ce crezi ca au avut nevoie de un traducator?
Ce ne poti spune despre folosirea limbajului non-verbal in aceasta negociere? Ai detectat manifestari de bruiaj, intentionat sau neintentionat?
Sus In jos
https://mgmintercultural.forumgratuit.ro
Munteanu Catalin




Mesaje : 11
Data de înscriere : 04/04/2009
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

cum se desfasoara o negociere la straini! Empty
MesajSubiect: Re: cum se desfasoara o negociere la straini!   cum se desfasoara o negociere la straini! Icon_minitimeMar Apr 07, 2009 1:18 pm

Admin a scris:
Draga Catalin,

De ce crezi ca au avut nevoie de un traducator?
Ce ne poti spune despre folosirea limbajului non-verbal in aceasta negociere? Ai detectat manifestari de bruiaj, intentionat sau neintentionat?

Referitor la partea cu traducatorul asta denota probabil profesionalismul si grija cu care abordeaza strainii orice negociere oricat de importanta ar fii ea.

Referitor la partea cu elemente de bruiaj , aceasta nu au fost prezente. cel putin nu in opinia mea. Dupa parearea mea negocierea s-a facut tinand seama de presiunea timpului in aceasta problema , deci elementele de bruiaj intentionate nu ar fii facut decat sa prelungeasca timpul necesar negocierii.
Elementele de bruiaj neintentionat nu au fost prezente in opinia mea,cel putin din partea gazdei, si datorita faptului ca persoana respectiva probabil avea o experienta deosebita in negociere
Sus In jos
Continut sponsorizat





cum se desfasoara o negociere la straini! Empty
MesajSubiect: Re: cum se desfasoara o negociere la straini!   cum se desfasoara o negociere la straini! Icon_minitime

Sus In jos
 
cum se desfasoara o negociere la straini!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: