Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Trei studenti germani in Bucuresti

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Madalina Aldea




Mesaje : 1
Data de înscriere : 15/04/2010

Trei studenti germani in Bucuresti Empty
MesajSubiect: Trei studenti germani in Bucuresti   Trei studenti germani in Bucuresti Icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 6:11 pm

Buna, vreau sa va vorbesc despre o experienta culturala pe care am trait-o de curand. Acum doua saptamani, chiar inainte de sarbatoarea Pastelui, prietena mea Iulia s-a intors din Germania, dar s-a intors cu trei prieteni de acolo- Hannes, Sasha si Nochi, Nochi este german de origine vietnameza. I-am cunoscut chiar in seara in care au sosit, am fost cu Iulia sa ii luam de la aeroport. Initial mi s-au parut foarte retrasi, cel putin doi dintre ei, Sasha si Hannes, Nochi zambea mult mai mult si parea mai sociabil. Am luat autobuzul spre casa Iuliei, sic and am coborat sin autobus, pana sa ne dam Iulia sau eu seam ace se intampla, o femeie de origine rroma, a aruncat cu un bat spre Nochi si i-a zis ceva pe tiganeste. Nochi s-a speriat, normal, nu stia ce se intampla, in sfarsit Iulia i-a explicat ca astfel de lucruri se pot intampla. Am luat-o in gluma. EI erau foarte incantati ca au ajuns in Bucuresti si primul lucru pe care au vrut sa il facem a fost sa cumparam bere. Stiau cum se zice la bere in romana, iar Sascha cel putin repeat mereu “ I like Bere” . Am hotarat ca cine vorbeste in romana sau in germana tre sa puna la borcan cate un leu. In curand fara sa vrem borcanul s-a umplut. Seara am facut prajituri cu mama Iuliei, iar ei au facut multe poze. Apoi au venit mai multi prieteni ai nosti si am jucat poker- Texas Holdem, ei stiau si erau destul de buni. Am vorbit despre ei, despre faptul ca Sasha era putin mai mare decat noi, avea 25 si ca era in anul 2 de facutate, ei cand termina liceul trebuie sa lucreze o perioada, sunt practic fortati de imprejurari, de obicei pentru a putea sa isi plateasca facultatea. Ceea ce e interesant si mi-au povestit a fost ca ei desi sunt la electrotehnica le e foarte greu sa calculeze, am discutat despre faptul ca la noi nu sunt premise calculatoarele in scoli, in timp ce la ei sunt aproape obligatorii, iar in liceu au anumite aparate – calculatoare care fac chiar extractii complicate, functii intregi calculeaza etc. In timpul sederii lor aici, prieteniii mei si eu i-am organizat Iuliei o petrecere surpriza, pentru ca de ziua ei avea sa fie plecata in Germania. I-am rugat sa fie foarte discreti in legatura cu asta si au zis da normal si chiar au fost, desi au stat tot timpul cu ea. Eu nu stiu daca m-as fi putut abtine sa nu impartasesc secretul. Am observat din prima ca le place sa bea bere si au baut foarte multa bere romaneasca – Timisoareana si Ursus. Ne-au intrebat noi de ce bem tot bere germana cand avem o bere buna romaneasca. Ei au fost surprinsi de faptul ca Iulia a primit si un cadou la petrecere- ne-au povestit ulterior ca la petrecerile orgaizate de ei, la ziua cuiva, nu se cumpara cadouri, ce rost ar avea sa te duci sa cumperi ceva ce oricum nu esti sigur daca ii place sau nu, astfel daca tii neaparat sa ii cumperi un cadou, te duci cu el il alege si ai rezolvat. Ne-au explicat ca ei cel mult la o petrecere de genu aduc salate sau bere. Oricum la petrecere s-au distrat si la un moment dat, spre dimineata pe la 3 dimineata am inceput sa dansam pe “ Ce mult te iubesc Paraschivo” si alte asemenea melodii, iar Hannes ne-a cerut sa ii traducem cantecul, dupa ce Iulia I l-a tradus in germana, a zis dar nu se poate, cum se poate asa ceva? E imposibil.. si noi i-am zis ca in romana are oarecum sens. In aceeasi seara cand faceam poze eu si prietenele mele ne prosteam si Nochi foarte serios m-a intrebat daca suntem modele, daca pozam in mod obisnuit, am crezut ca glumeste, dar nu glumea, i-am spus ca nu normal, apoi mi-a zis ca as putea sa partiicip la “Top modele la tv” – iar eu nu intelegeam pur si simplu ce imi spune. Sasha mi-a explicat apoi ca in Germania exista o emisiune care se numeste “ top modele la tv” si ca fete obisnuite pot sa participe si se pare ca Nochi a crezut ca exista si in Romania. A doua zi au plecat la Brasov si cand s-au intors mi-au spus ca li s-a parut mai frumos Brasovul decat Bucurestiul, si au adaugat ca e un oras Germanic. Am inceput sa le povestesc cate putin din istoria Brasovului si a regiunii, au parut foarte interesati. Au zis ca cel mai mult le-a placut la Brasov faptu ca exista un loc de unde se vede intregul oras si ne-au povestit ca si in Stutgard exista un astfel de loc, un turn unde te urci si vezi tot orasul. Au fost foarte draguti si sociabili dar putin reci. Cel ma apropiat dintre ei mi s-a parut Nochi, care a fost singurul care ne-a si imbratisat la plecare . A fost o experienta interesanta
Sus In jos
anda alexandrescu




Mesaje : 4
Data de înscriere : 15/04/2010
Varsta : 36

Trei studenti germani in Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Trei studenti germani in Bucuresti   Trei studenti germani in Bucuresti Icon_minitimeMier Mai 05, 2010 11:32 pm

Istorisirea ta este plina de haz Mada. Smile Sunt mai mult decat evidente diferentele dintre cele doua culturi, germana si romana, si asta observand din intamplari obisnuite si poate in aparenta nesemnificative. Au fost mai mult decat sugestive insa.
Mi-au lasat impresia ca germanii sunt sinceri, si ca spun lucrurile pe fata. Ca nu isi exteriorizeaza totusi foarte usor sentimentele si ca sunt mai reci si mai retrasi, lucru oarecum bine cunoscut. Par foarte practici, si in mod evident au un sistem de invatamant diferit. Inca o data noi invatam mai mult si facem lucruri mai complicate pe care alte popoare nu reusesc sa le faca cu atata usurinta si totusi ei sunt cu mult inaintea noastra.
Apreciaza lucrurile frumoase daca le-a placut Brasovul si tin la istorie si la arhitectura.Smile Si cum se stie, le place berea.Smile
Sunt deci atat de multe lucruri pe care le observi din gesturi marunte. Relatarea ta este foarte eficienta!

Alexandrescu Anda, Grupa 1 (Grupa 1739), Seria A, Marketing
Sus In jos
 
Trei studenti germani in Bucuresti
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: