Management intercultural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul cursului de Management intercultural
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Avantajele unui poliglot!

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Andrei_Rotaru




Mesaje : 1
Data de înscriere : 18/03/2009
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Avantajele unui poliglot! Empty
MesajSubiect: Avantajele unui poliglot!   Avantajele unui poliglot! Icon_minitimeLun Apr 13, 2009 11:18 am

Buna ziua, numele meu este Andrei Rotaru (Marketing, anul 3, grupa 1755) si in vara anului 2007 am avut ocazia sa lucrez pentru o perioada de 4 luni in Grecia, pe Insula Rodos.
Am fost ospatar la un hotel de 5 stele numit Atlantica Imperial Resort. Acest lant hotelier este patronat de celebrii Tui Thomson asa ca dotarile sale sunt unele de lux, iar turistii plateau intre 1500-3000 de euro de persoana pentru un sejur de 2 saptamaini. In cea mai mare parte, turistii pe care i-am servit in aceasta perioada erau englezi, deoarece vremea cu multa ploaie din Anglia ii fac pe acestia sa aleaga destinatii de vacanta exotice cu plaje si foarte mult soare (temperaturile in Insula Rhodos, in toiul verii depaseau mai mereu 40 de grade).
Pe langa englezi, germanii erau numerosi, dar nu au lipsit vorbitorii de limba franceza (belgieni, francezi, elevtieni), olandeza, flamanda, americana, italiana, spaniola, ceha si spre multumirea mea, romana. Pe langa toate aceste "amestecaturi " de turisti, mai eram si noi, personalul hotelului care veneam mai de prin toate colturile Europei (Romania, Olanda, Slovacia, Austria, Germania, Grecia, Franta etc.).
Partea cea mai interesanta la toata aceasta poveste era ca, in fiecare zi, interactionam cu fiecare in parte, o data sau de de mai multe ori. Limba pe care eu o vorbeam cel mai mult era engleza, insa in situatii extreme ma descurcam si in limba franceza si italiana si foarte putin in germana. Cu toate acestea, nu au fost putine situatiile in care nu ma puteam intelege cu turistii, fie ca ei nu stiau nici o limba din cele pe care puteam eu sa le vborbesc, sau fie ca nu vroiau sa vorbeasca alta limba decat cea nativa.
Imi amintesc cu haz o situatie cand a sosit la masa un turist spaniol si nu stia engleza, pe care eu ma baza, si nici eu nu stiam spaniola. Dupa cateva minute in care ne-am exarsat cunostintele lingvistice am ajuns la concluzia ca limba franceza este singura in care ne putem intelege. Spun ca ne puteam intelege deorece alte variante numai existau. Astfel, el vorbea ceva in franceza, imi mai arunca o vorba in spaniola, eu spuneam ca il inteleg si tot speram sa spuna ceva care sa ma faca sa imi dau seama ce doreste. Nu vreau sa spun ca nu stia franceza deloc, deoarece nici eu nu sunt un foarte bun vorbitor, dar pot spune ca am destule cunostinte care sa-mi permita sa vorbesc cu cineva a carui limba nativa nu este franceza.
Am stat in fata turistului respectiv cam 3-4 minute in timp ce el imi spunea ceva in franceza, deoarece auzeam " et " ," non " sau "oui ", insa nu intelegeam ceea ce acest turist dorea sa-mi spuna cu adevarat. Intamplarea a facut ca in timp ce vorbeam (daca pot sa spun ca vorbeam Smile ) sa inaintam usor dinspre restaurantul de pe terasa spre cel din interiorul hotelului. Cand am intrat in restaurantul din interior turistul multumit mi-a strans mana si mi-a zis " Merci beaucoup! " si s-a indreptat spre o masa libera. Atunci abia am realizat ca turistul incerca sa-mi spuna ca nu doreste sa stea afara si ca ar dori o masa in restaurantul interior.
Aceasta intamplare alaturi de toate intamplarile din perioada in care am lucart in Grecia in acest " Babilon " m-au facut sa inteleg ca in viata se poate realiza orice daca cunosti cat mai multe limbi straine. In cazul de fata am avut noroc ca am reusit sa-l multumesc pe turistul respectiv, dar acest lucru nu se intampla mereu.
Sus In jos
Admin
Admin



Mesaje : 32
Data de înscriere : 07/02/2009

Avantajele unui poliglot! Empty
MesajSubiect: Re: Avantajele unui poliglot!   Avantajele unui poliglot! Icon_minitimeVin Apr 24, 2009 9:53 pm

Ce pot spune, decat gluma cu rusul la granita. Nu foarte in spiritul tolerantei multiculturale... Incercand sa se inteleaga cu el, vamesii intreaba: do you speak English? niet. Parlez francais? niet. Sprechen Sie Deutsch? niet. Hablas espanol? niet. si asa mai departe, n limbi. intr-un final, rusul: gavariti pa ruski? vamesii ridica din umeri. niet cultura!
Sus In jos
https://mgmintercultural.forumgratuit.ro
 
Avantajele unui poliglot!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Management intercultural :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: